Muzički centar
  • Почетна
  • О нама
    • Документа
  • Фестивал
    • Фестивали – Архива
  • Ансамбли
    • Градски камерни оркестар Шлезингер
    • Крагујевачки симфонијски оркестар
    • Крагујевачки академски оркестар акордеониста
    • Градски камерни хор Лицеум
    • Градски дечји хор Мали Лицеум
  • Вести
    • Други о нама
  • Концертна сезона
  • Галерија
  • Контакт
  • English
03/04/2023

КРАГУЈЕВАЧКИ СИМФОНИЈСКИ ОРКЕСТАР – ДИРИГЕНТ СРБОЉУБ СРБА ДИНИЋ

КРАГУЈЕВАЧКИ СИМФОНИЈСКИ ОРКЕСТАР – ДИРИГЕНТ СРБОЉУБ СРБА ДИНИЋ
03/04/2023

Четвртак 13. април 2023. године
Свечана сала Прве крагујевачке гимназије од 20 часова
Програм:  Моцарт и Хајдн.
Улаз слободан.

ПРОГРАМ/ Program

В.А.Моцарт : Увертира за оперу Фигарова женидба
W.A.Mozart : Ouverture per Le nozze di Figaro

В.А.Моцарт : Симфонија бр.
40 W.A.Mozart : Simphony no 40

  • Molto allegro
  • Andante
  • Menuetto – Trio
  • Allegro assai

Ј. Хајдн : Симфонија бр. 45, у фис-молу, Опроштајна симфонија
J. Haydn : Simphony no 45 F sharp minor Farewell

  • Allegro assai
  • Adagio
  • Menuet e Trio: Allegretto
  • Finale: Presto – Adagio

 

О ДЕЛИМА

Комичну оперу Фигарова женидба (Le nozze di Figaro, ossia la folle giornata)  компоновао је 1786. године Волфганг Амадеус Моцарт, према истоименој позоришној комедији француског књижевника Бомаршеа. Либрето за ову оперу написао је Лоренцо да Понте, на италијанском језику. Опера је доживела велики успех па су на премијери у Бечу 1. маја 1786. на захтев публике извођачи поновили чак пет арија. Цар Јозеф морао је да донесе закон о броју понављања арија пошто се због понављања арија дешавало да опера траје и дупло дуже него што би иначе требало да траје. Увертира ове опере је изузетно популарна и врло често се изводи независно од опере.

Симфонија бр. 40 у ге молу КВ.550 је најпопуларнија симфонија Волфганга Амадеуса Моцарта. Понекад се назива Велика ге мол симфонија да би се разликовала од Мале ге мол симфоније бр.25. Ове две симфоније су једине молске симфоније од свих које је Моцарт написао. Компоновање овог ремек дела је трајало свега неколико недеља. Завршено је 25. јула 1788. године. Касније је Моцарт прерадио партитуру у деоницама за кларинет, флауту и обоу. Симфонија бр. 40 први пут је изведена 14. априла 1789. године у Дрездену док је Моцарт био на берлинском путовању. Друго извођење је било убрзо, за мање од месец дана, у Лајпцигу. Моцарт је имао прилике да је чује још једном, 15.октобра 1790. године у Франкфурту.

Јозеф Хајдн је највећи део свог живота провео радећи у служби кнеза Естерхазија – преко 30 година. Заједно са својим музичарима, пратио је кнеза на свим његовим путовањима. Преко лета, кнез је углавном проводио време у свом дворцу Естерхази (Мађарска). Једном приликом десило се да се боравак у Естерхазију одужио више него што је било планирано. Музичари су били незадовољни, јер су дуго били одвојени од својих породица у Ајзенштату (Аустрија). Хајдн је тада смислио лукав план. Написао је Симфонију са врло необичним последњим ставом (Симфонија бр.45, у фис-молу, познатија као Опроштајна симфонија). Наиме, негде на средини последњег става, музичари су, један по један, устајали са својих места, гасили свећу (која им је осветљавала ноте) и одлазили. Тако су, на крају, остали да свирају једино Хајдн и концертмајстор (две виолине). На овај начин, Хајдн је кнезу суптилно дао до знања да би можда могао да пусти музичаре да се врате својим породицама. Кнез је то схватио и већ следећег дана сви су се вратили назад у Ајзенштат.

 

СРБОЉУБ СРБА ДИНИЋ, диригент, потиче из породице с дугом музичком традицијом. Студирао је клавир и камерну музику у Београду, а дириговање у Бону и Скопљу.

Интернационалну каријеру започиње 1995. године у Базелу и Бону. Године 2001. постаје први капелмајстор у опери у Берну, а од 2004. до 2013. делује и као шеф-диригент. Од 2007. до 2011. године био је и на функцији музичког директора те куће. У периоду 2013-2019.  деловао је као уметнички директор и шеф-диригент Teatro de Bellas Artes  у Мексико Ситију, док је од 2014. до 2019. године био шеф-диригент камерног оркестра Гудачи Светог Ђорђа.

Гостовао је у многим оперским кућама широм Европе и света, међу којима су Државна опера из Штутгарта (2006-2009), Teatro Massimo из Палерма (2009-2011), Savonlinna Festival у Финској (2009-2011), Aalto Theater  из Есена (2012-2014), опера у Брауншвајгу, где је од 2017. на позицији генералног музичког директора и шефа-диригента државног оркестра и опере, затим опере у Загребу, Београду, Ровигу и другим. Од 2015. године сарађује са фестивалом класичне музике редитеља Емира Кустурице на Мокрој Гори (Србија). Дебитовао је 2019. године на сценама Teatro Colón из Буенос Ајреса и Semperoperi из Дрездена.

Током каријере сарађивао је са звездама светске оперске и концертне сцене, као што су: Ана Нетребко, Диана Дамрау, Агнес Балтза, Силвија дала Бенета, Лиана Алексаниан, Рамон Варгас, Салваторе Лицитра, Карло Коломбара, Франциско Араиза, Михаел Волe, Жељко Лучић, Милијана Николић, Немања Радуловић, Летициjа Морено, Радован Влатковић, Роман Симовић, Јури Башмет, Нарек Акназаријан, Александар Маџар и многи други, с којима је имао бројне турнеје, гала концерте и оперске продукције у више од 20 земаља широм света.

Сарађивао је и са светски угледним оркестрима, међу којима су Staatskapelle Dresden, Staatsorchester Braunschweig, Münchner Symphoniker, Hamburger Symphoniker, Staatsorchester Stuttgart, Essener Philharmoniker, Berner Sinfonieorcheste,  Basel Sinfonieorchester, Orchestra di teatro Massimo, Orchestra di Verona, Orquesta estable de teatro Colón, Orchestra comunale di Bologna, OTBA, Orquesta de UNAM, Orquesta de Mineria, Shanghai Symphonie Orchestra, Taipeh Symphonie Orchestra, Orquesta de Valencia,  Београдска филхармонија, Војвођански симфонијски оркестар и многи други.

Добитник је награде Министарства културе Републике Србије за ширење и промовисање српске културе у свету.

 

Крагујевачки симфонијски оркестар један је од најзначајнијих уметничких пројеката покренутих у Крагујевцу. Овај својеврсни подвиг, окупио је професионалце из најзначајнијих градских институција за музичку уметност, у заједничкој тежњи да Крагујевац, као град у ком је основан први званични оркестар у Србији, напокон добије симфонијски оркестар. Извођачки састав оркестра чине професори, сарадници и студенти ФИЛУМ-а, чланови градског камерног оркестра Шлезингер, професори Музичке школе „др Милоје Милојевић“, а по потреби, и извођачи из осталих градова региона.

концерт крагујевачки симфонијски оркестар Моцарт Опроштајна симфонија прва крагујевачка гимназија Симфонија бр. 40 Симфонија бр. 45 србољуб срба динић Увертира за оперу Фигарова женидба хајдн

Previous articleКлавирски дуо - Хајди Елзесер и Ненад ЛечићNext article ЈЕЛЕНА СТОЈКОВИЋ, КЛАВИР

Друштвене мреже:

Последње вести:

Градски хор „Лицеум“ награђен златном Медаљом и Споменицом обнове српске државности26/09/2023
Гудачки октет ГКО „Шлезингер“ – програм Меделсон и Деспић21/09/2023
Фестивал камерних хорова и вокалних ансамбала Концепти14/09/2023

Категорије:

  • Вести
  • Галерија
  • Други о нама
  • Концерти
  • Фестивал

Тагови:

Misa a Buenos Airesu АЛЕКСАНДАР АНТИЋ Ана Ђорђевић Вокални ансамбли Гитарски дуо АЛНО Дворжак Женски хор Trimontium Исидора Филиповић Концепти Крагујевачки академски оркестар акордеониста Књажевско-сербски театар Лицеум Мартина Палмери Међународни фестивал Мина Динић Моцарт Мушка вокална група Pannonica Невена Милошевић Новосадски танго квинтет Омладински женски хор МKЦ Петар Мирков Полифони хор Anchorus Пјацола Фестивал камерних хорова александра милановић бетовен виола виолина виолончело влатко стефановски војислав спасић градски камерни оркестар градски камерни хор Лицеум градски оркестар шлезингер катарина станковић клавир кнежев дневник концерт крагујевачки симфонијски оркестар мирослав павловић мисатанго оркестар прва крагујевачка гимназија предраг костовић шлезингер

Контакт

Саве Ковачевића 5
34 000 Крагујевац
034 334 264
office@muzickicentar.rs
Понедељак-Петак
08.00 – 16.00

Последње вести

Градски хор „Лицеум“ награђен златном Медаљом и Споменицом обнове српске државности26/09/2023
Гудачки октет ГКО „Шлезингер“ – програм Меделсон и Деспић21/09/2023
Фестивал камерних хорова и вокалних ансамбала Концепти14/09/2023

Инстаграм

muzickicentarkragujevac

Имамо велико задовољство да најавимо гостовање Крагујевачког академског оркестра акордеониста и ГКХ Лицеум на сцени Коларчеве задужбине у склопу програма Дани Аргентине на Коларцу.🎶

Под диригентском палицом Предрага Костовића, Крагујевачки академски оркестар акордеониста и ГКХ Лицеум извешће дело Мартина Палмерија - Misa a Buenos Aires које ће нас завести раскошним звуцима аргентинског наслеђа.

“Ово дело је написано са намером да својим хоровима понудим хорску симфонију дело које би нас могло приближити танго репертоару. Радећи са својим хоровима, открио сам колико је тешко и сложено тумачење традиционалних танга од стране хорова. Дело је стога омаж хоровима и тангу као и његовим ствараоцима“, речи су Мартина Палмерија, композитора који је компонујући Мису Танго користио хармоније, синкопиране ритмове и сензуалне квалитете танга, националне музике и плеса Аргентине.

Омаж хоровима у Миси Танго, дочараће Градски камерни хор Лицеум који је за извођење овог дела припремила проф. др Катарина Станковић, док ће целим ансамблом дириговати професор Предраг Костовић, солисти Петар Мирков, бандонеон и Невена Милошевић, сопран.

▫️Дани Аргентине на Коларцу
▫️Уторак, 30. мај
▫️Велика дворана Коларчеве задужбине
▫️20.00

@arginserbia 
@kolarac_kolarceva_zaduzbina 
@muzickicentarkragujevac 
@kaoa.rs 
@liceum.rs 
@predrag_kostovic 
@katarina_stank 

www.muzickicentar.rs
Дела најистакнутијих компо Дела најистакнутијих композитора за гитару из Шпаније, Италије, Аргентине и Русије нашој публици дочараће двојица младих уметника чији рад је крунисан првом наградом на Naissus Guitar фесивалу 2022. године.🏆

Дуо Ално представља класичну гитару у свом пуном сјају, одевену у рухо година, пријатељства и заједничког музицирања.🎸

Концерт који је пред нама биће прожет сплетом боја романтичне класике, прецизног експресионизма и холивудске филмске музике од успаванке до хумореске.🎶

▫️Дуо Ално
▫️Среда, 24. мај
▫️Свечана сала Прве крагујевачке гимназије
▫️20.00

www.muzickicentar.rs
Громогласан аплауз за савршено вече које су нам приредили Стефан Миленковић и ГКО Шлезингер!👏🎻🎶

@stefanmilenkovichofficial 
@slezinger.rs 

www.muzickicentar.rs
Проба је завршена, видимо се од 20 часова!🎻🎶

@stefanmilenkovichofficial & @slezinger.rs 

www.muzickicentar.rs
Дружење са Стефаном Миленковићем на коме присуствују ђаци Музичке школе “др Милоје Милојевић” и студенти Филума као и њихови професори.🎻😊

Видимо се на вечерашњем концерту у Другој крагујевачкој гимназији.🎶

▫️ @stefanmilenkovichofficial & @slezinger.rs 
▫️Петак, 19. мај
▫️Хол Друге крагујевачке гимназије
▫️20.00

www.muzickicentar.rs
Све улазнице за вечерашњи к Све улазнице за вечерашњи концерт Стефана Миленковића и ГКО Шлезингер су распродате!🙌

Хвала на рекордном интересовању за догађаје Музичког центра!

Видимо се убрзо!☺️🎶🎻

www.muzickicentar.rs
Виолиниста Стефан Миленков Виолиниста Стефан Миленковић у Крагујевцу!🎻

▫️Стефан Миленковић & ГКО Шлезингер
▫️Петак, 19. мај
▫️Хол Друге крагујевачке гимназије
▫️20.00

🎫Улазнице за концерт су доступне по цени од 1000 рсд на билетарници Књажевско-српског театра. За пензионере, студенте и ђаке одобрен је попуст од 50%.😊

ВАЖНО: Број места је ограничен.

@stefanmilenkovichofficial 
@slezinger.rs 

www.muzickicentar.rs
Најистакнутији виолиниста Најистакнутији виолиниста своје генерације и један од најтраженијих солиста данашњице, Стефан Миленковић гостује у Крагујевцу уз ГКО Шлезингер!🙌🎻

Концерт ће се одржати у Холу Друге крагујевачке гимназије од 20 часова.

🎫 Улазнице за концерт су доступне од 10. маја по цени од 1000 рсд на билетарници Књажевско-српског театра. За пензионере, студенте и ђаке одобрен је попуст од 50%.😊

ВАЖНО: Број места је ограничен.

▫️ @stefanmilenkovichofficial & @slezinger.rs 
▫️Петак, 19. мај
▫️Хол Друге крагујевачке гимназије
▫️20.00

Као солиста наступао је са оркестрима светског
реномеа под диригентском палицом истакнутих уметника. Своју каријеру започео је у раном детињству. Са 10 година свирао је на Божићном концерту у Вашингтону за тадашњег америчког председника Роналда Регана. Миленковић осваја награде на многобројним и престижним виолинским такмичењима. Својим хуманитарним радом и залагањем показао је и другу страну своје личности. Године 2002, прима престижну Lifting up the World With Oneness Heart награду, која му је лично додељена од стране гуруа Сри Чинмој (Sri Chinmoya).

Деведесетих година био је Први Дечји Амбасадор на Балкану. Kао музичар широких стилских интересовања, Миленковић је наступао са пет пута Grammy номинованим рок-бендом Gorillaz.
 
Дубоко посвећен педагошком раду и у сарадњи са Исаком Перлманом, Миленковић је предавао на чувеној Музичкој академији Џулијард у Њујорку и Перлман Музичком програму. Тренутно је уметнички директор нове музичке сале у Новом Саду и редовни професор виолине на Академији уметности у Новом Саду. 

Миленковић свира на виолини познатог италијанског градитеља инструмената Ђовани Батиста Гваданинија (Giovanni Battista Guadagnini) из 1783. године.🎶

www.muzickicentar.rs

#koncert #kragujevac #drugakragujevackagimnazija #kultura #umetnost #muzickicentar
Установа Музички центар изражава најдубље саучешће свим породицама настрадалих.
Пратите нас

Друштвене мреже

Превод

  • EnglishEnglish
  • Српски језикСрпски језик