Muzički centar
  • Почетна
  • О нама
    • Документа
  • Фестивал
    • Фестивали – Архива
  • Ансамбли
    • Градски камерни оркестар Шлезингер
    • Крагујевачки симфонијски оркестар
    • Крагујевачки академски оркестар акордеониста
    • Градски камерни хор Лицеум
    • Градски дечји хор Мали Лицеум
  • Вести
    • Други о нама
  • Концертна сезона
  • Галерија
  • Контакт
  • English
13/03/2023

КЛАВИРСКИ ДУО – ХАЈДИ ЕЛЗЕСЕР И НЕНАД ЛЕЧИЋ

КЛАВИРСКИ ДУО – ХАЈДИ ЕЛЗЕСЕР И НЕНАД ЛЕЧИЋ
13/03/2023

Петак 31. март 2023, Свечана сала Прве крагујевачке гимназије од 20 часова.

 

Програм / Program

Ђерђ Куртаг : Игре, Пет комада из циклуса за четири руке

  1. Kurtag : Játékok

Франц Лист : Долина Обермана

  1. Liszt : Valée d’Obermann

Клод Дебиси : Мала свита

  1. Debussy : Petite Suite

                         En Bateau

                        Cortège

                        Menuett

                        Ballet

Пауза / Pause

Костадин Делиниколов : Три комада за музичку кутију, прерађени за четири руке

K. Delinikolov : Three pieces for a music box, adapted for four hands

Клод Дебиси : Три прелудијума:

  1. Debussy : Preludes

                          Ondine

                          Les Sons et les Parfumes tournent dans l’air du soir

                          C’est qu’a vu le vent d’ouest

Франц Шуберт : Фантазија у еф молу

  1. Schubert: Fantasie in f minor, D 940

 

ХАЈДИ ЕЛЗЕСЕР је рођена у Скопљу, а већи део свог образовања стиче ван земље. Изузетно је успешна на пољу солистичке и камерне музике, као и у педагошком раду. Важи за уметницу с посебним сензибилитетом  и дубоким односом према музици. Иако последњих двадесет година живи, ради и концертира у Немачкој и на многим међународним сценама, она редовно посећује свој родни град и приређује незаборавне коцерте.

Са одличном пијанистичком основом стеченом у средњој музичкој школи и на Факултету музичке уметности у Скопљу, своје образовање наставља у Паризу код проф. Теодора Параскивеска, а потом докторске студије на еминентној академији у Детмолду (Немачка). Доказ о њеном квалитету потврђују многе позитивне критике, а посебно рецензија француског критичара који је изјавио да пијанисткиња поседује сензибилитет при извођењу француских композитора  који се ретко среће и код француских пијаниста.  Ипак, Хајди остаје доследна извођењу македонских композитора као што су Томислав Зографски, Гоце Коларовски, Јана Андреевска, Александар Пејовски, Михаило Трандафиловски, Костадин Делиниколов, Панде Шахов, Владимир Николов, које изводи широм света и на фестивалу савремене музике Денови на македонска музика.

Као солиста и камерни музичар наступа у концертним салама попут Гаво  у Паризу, Тонхале у Дизелдорфу, Еткер сала у Билефелду и   Residencia de Estudiantes у Мадриду.

Редовно наступа на бројним фестивалима у Кини, Америци, Француској, Немачкој као и Македонији. Њен шаренолики репертоар креће се од  раног барока до дела 21. века. Оснивач је квартета  за два клавира и двојицу перкусиониста Artwork Ensemble који је од 2011. године почасни члан фондације Томислав Зографски. Такође је члан и других ансамбала савремене музике Ensemble Horizonte и Earquaqe Ensemble. Снимила је бројне аудио и видео записе за македонски радио и телевизију, шпански и  француски радио, где је уживо наступала као солиста и члан дуа са њеним последњим професором, реномираним пијанистом Жан-Ефлам Бавузеом.

Хајди Елзесер је члан комисије на немачким такмичењима, одржава националне и интернационалне мајсторске радионице, а њени ученици и студенти су добитници награда на многим такмичењима у Немачкој.

 

НЕНАД ЛЕЧИЋ рођен је у Чачку. Највећу пажњу музичке јавности привукао је почетком 1991. године свирајући Моцартова дела у емисији ТВ Београд која је била уприличена поводом два века од смрти великог композитора.

Са дванаест година примљен је на Београдски Факултет музичке уметности, као најмлађи студент у дотадашњој историји те институције. Две године касније школовање наставља у Келну где му је такође одобрен посебан статус као изузетно младом пијанисти изванредног дара.

У Београду је студирао код Игора Лазка, а на Келнској музичкој академији је дипломирао и магистрирао у класама Арба Валдме и Пјер-Лорена Емара. Учествовао је и на курсевима Андраша Шифа, Владимира Крајњева, Александра Лонквича и Петера Етвеша.

Редовни је гост на реномираним међународним фестивалима као што су: Рурски клавирски фестивал (Немачка), Штајерски фестивал Sturnarte (Аустрија), Алдебуршки фестивал и фестивал Kings Place (Енглеска), Фестивал камерне музике у амстердамском Muziekgebouw, БЕМУС, НОМУС, Охридско лето, фестивал  Moments Musicaux (Француска).

У последње време могу се издвојити наступи под окриљем Фондације Louis Vuitton (Париз) и Royal Festival Hall (Лондон), као и турнеје у Кореји и Јапану.

Наступао је као солиста са Бамбершким симфонијским оркестром, Европским камерним оркестром, оркестром Philharmonia из Лондона, Београдском филхармонијом, СО РТС.

Сарађивао је и са значајним диригентима ‒ Еса-Пека Салоненом, Џонатаном Нотом, Денис Расел Дејвисом, Петером Етвешом, Младеном Јагуштом, Константином Кримецом, Даринком Матић-Маровић, Владимиром Крањчевићем.

Остварио је ТВ и радио-снимке за WDR, BBC, и ORF. Компакт-диск издања пропраћена изузетно похвалним коментарима у штампи објавили су му ПГП, немачки Kaleiods и француски Calliope-records .

Ненад Лечић је предани интерпретатор савремене музике и премијерно је изводио и снимао дела многих живих композитора, међу којима су Јоханес Марија Штауд и Конрад Ланг. Посебну инспирацију налази у редовном концертирању са уметицима као што су Тамара Стефановић, Ксенија Јанковић, Ралф Мано, Гидо Шифен, Јенс Петер Маинц и многи други.

Ненад Лечић живи у Келну и ради као доцент на Келнској музичкој академији.

 

 

Ђерђ Куртаг клавирски дуо Клод Дебиси Костадин Делиниколов Ненад Лечић Франц Шуберт Хајди Елзесер

Previous articleНовосадски танго квинтетNext article Градски оркестар Шлезингер

Друштвене мреже:

Последње вести:

Градски хор „Лицеум“ награђен златном Медаљом и Споменицом обнове српске државности26/09/2023
Гудачки октет ГКО „Шлезингер“ – програм Меделсон и Деспић21/09/2023
Фестивал камерних хорова и вокалних ансамбала Концепти14/09/2023

Категорије:

  • Вести
  • Галерија
  • Други о нама
  • Концерти
  • Фестивал

Тагови:

Misa a Buenos Airesu АЛЕКСАНДАР АНТИЋ Ана Ђорђевић Вокални ансамбли Гитарски дуо АЛНО Дворжак Женски хор Trimontium Исидора Филиповић Концепти Крагујевачки академски оркестар акордеониста Књажевско-сербски театар Лицеум Мартина Палмери Међународни фестивал Мина Динић Моцарт Мушка вокална група Pannonica Невена Милошевић Новосадски танго квинтет Омладински женски хор МKЦ Петар Мирков Полифони хор Anchorus Пјацола Фестивал камерних хорова александра милановић бетовен виола виолина виолончело влатко стефановски војислав спасић градски камерни оркестар градски камерни хор Лицеум градски оркестар шлезингер катарина станковић клавир кнежев дневник концерт крагујевачки симфонијски оркестар мирослав павловић мисатанго оркестар прва крагујевачка гимназија предраг костовић шлезингер

Контакт

Саве Ковачевића 5
34 000 Крагујевац
034 334 264
office@muzickicentar.rs
Понедељак-Петак
08.00 – 16.00

Последње вести

Градски хор „Лицеум“ награђен златном Медаљом и Споменицом обнове српске државности26/09/2023
Гудачки октет ГКО „Шлезингер“ – програм Меделсон и Деспић21/09/2023
Фестивал камерних хорова и вокалних ансамбала Концепти14/09/2023

Инстаграм

muzickicentarkragujevac

Имамо велико задовољство да најавимо гостовање Крагујевачког академског оркестра акордеониста и ГКХ Лицеум на сцени Коларчеве задужбине у склопу програма Дани Аргентине на Коларцу.🎶

Под диригентском палицом Предрага Костовића, Крагујевачки академски оркестар акордеониста и ГКХ Лицеум извешће дело Мартина Палмерија - Misa a Buenos Aires које ће нас завести раскошним звуцима аргентинског наслеђа.

“Ово дело је написано са намером да својим хоровима понудим хорску симфонију дело које би нас могло приближити танго репертоару. Радећи са својим хоровима, открио сам колико је тешко и сложено тумачење традиционалних танга од стране хорова. Дело је стога омаж хоровима и тангу као и његовим ствараоцима“, речи су Мартина Палмерија, композитора који је компонујући Мису Танго користио хармоније, синкопиране ритмове и сензуалне квалитете танга, националне музике и плеса Аргентине.

Омаж хоровима у Миси Танго, дочараће Градски камерни хор Лицеум који је за извођење овог дела припремила проф. др Катарина Станковић, док ће целим ансамблом дириговати професор Предраг Костовић, солисти Петар Мирков, бандонеон и Невена Милошевић, сопран.

▫️Дани Аргентине на Коларцу
▫️Уторак, 30. мај
▫️Велика дворана Коларчеве задужбине
▫️20.00

@arginserbia 
@kolarac_kolarceva_zaduzbina 
@muzickicentarkragujevac 
@kaoa.rs 
@liceum.rs 
@predrag_kostovic 
@katarina_stank 

www.muzickicentar.rs
Дела најистакнутијих компо Дела најистакнутијих композитора за гитару из Шпаније, Италије, Аргентине и Русије нашој публици дочараће двојица младих уметника чији рад је крунисан првом наградом на Naissus Guitar фесивалу 2022. године.🏆

Дуо Ално представља класичну гитару у свом пуном сјају, одевену у рухо година, пријатељства и заједничког музицирања.🎸

Концерт који је пред нама биће прожет сплетом боја романтичне класике, прецизног експресионизма и холивудске филмске музике од успаванке до хумореске.🎶

▫️Дуо Ално
▫️Среда, 24. мај
▫️Свечана сала Прве крагујевачке гимназије
▫️20.00

www.muzickicentar.rs
Громогласан аплауз за савршено вече које су нам приредили Стефан Миленковић и ГКО Шлезингер!👏🎻🎶

@stefanmilenkovichofficial 
@slezinger.rs 

www.muzickicentar.rs
Проба је завршена, видимо се од 20 часова!🎻🎶

@stefanmilenkovichofficial & @slezinger.rs 

www.muzickicentar.rs
Дружење са Стефаном Миленковићем на коме присуствују ђаци Музичке школе “др Милоје Милојевић” и студенти Филума као и њихови професори.🎻😊

Видимо се на вечерашњем концерту у Другој крагујевачкој гимназији.🎶

▫️ @stefanmilenkovichofficial & @slezinger.rs 
▫️Петак, 19. мај
▫️Хол Друге крагујевачке гимназије
▫️20.00

www.muzickicentar.rs
Све улазнице за вечерашњи к Све улазнице за вечерашњи концерт Стефана Миленковића и ГКО Шлезингер су распродате!🙌

Хвала на рекордном интересовању за догађаје Музичког центра!

Видимо се убрзо!☺️🎶🎻

www.muzickicentar.rs
Виолиниста Стефан Миленков Виолиниста Стефан Миленковић у Крагујевцу!🎻

▫️Стефан Миленковић & ГКО Шлезингер
▫️Петак, 19. мај
▫️Хол Друге крагујевачке гимназије
▫️20.00

🎫Улазнице за концерт су доступне по цени од 1000 рсд на билетарници Књажевско-српског театра. За пензионере, студенте и ђаке одобрен је попуст од 50%.😊

ВАЖНО: Број места је ограничен.

@stefanmilenkovichofficial 
@slezinger.rs 

www.muzickicentar.rs
Најистакнутији виолиниста Најистакнутији виолиниста своје генерације и један од најтраженијих солиста данашњице, Стефан Миленковић гостује у Крагујевцу уз ГКО Шлезингер!🙌🎻

Концерт ће се одржати у Холу Друге крагујевачке гимназије од 20 часова.

🎫 Улазнице за концерт су доступне од 10. маја по цени од 1000 рсд на билетарници Књажевско-српског театра. За пензионере, студенте и ђаке одобрен је попуст од 50%.😊

ВАЖНО: Број места је ограничен.

▫️ @stefanmilenkovichofficial & @slezinger.rs 
▫️Петак, 19. мај
▫️Хол Друге крагујевачке гимназије
▫️20.00

Као солиста наступао је са оркестрима светског
реномеа под диригентском палицом истакнутих уметника. Своју каријеру започео је у раном детињству. Са 10 година свирао је на Божићном концерту у Вашингтону за тадашњег америчког председника Роналда Регана. Миленковић осваја награде на многобројним и престижним виолинским такмичењима. Својим хуманитарним радом и залагањем показао је и другу страну своје личности. Године 2002, прима престижну Lifting up the World With Oneness Heart награду, која му је лично додељена од стране гуруа Сри Чинмој (Sri Chinmoya).

Деведесетих година био је Први Дечји Амбасадор на Балкану. Kао музичар широких стилских интересовања, Миленковић је наступао са пет пута Grammy номинованим рок-бендом Gorillaz.
 
Дубоко посвећен педагошком раду и у сарадњи са Исаком Перлманом, Миленковић је предавао на чувеној Музичкој академији Џулијард у Њујорку и Перлман Музичком програму. Тренутно је уметнички директор нове музичке сале у Новом Саду и редовни професор виолине на Академији уметности у Новом Саду. 

Миленковић свира на виолини познатог италијанског градитеља инструмената Ђовани Батиста Гваданинија (Giovanni Battista Guadagnini) из 1783. године.🎶

www.muzickicentar.rs

#koncert #kragujevac #drugakragujevackagimnazija #kultura #umetnost #muzickicentar
Установа Музички центар изражава најдубље саучешће свим породицама настрадалих.
Пратите нас

Друштвене мреже

Превод

  • EnglishEnglish
  • Српски језикСрпски језик