Muzički centar
  • Почетна
  • О нама
    • Документа
  • Фестивал
    • Фестивали – Архива
  • Ансамбли
    • Градски камерни оркестар Шлезингер
    • Крагујевачки симфонијски оркестар
    • Крагујевачки академски оркестар акордеониста
    • Градски камерни хор Лицеум
    • Градски дечји хор Мали Лицеум
  • Вести
  • Концертна сезона
  • Галерија
  • Контакт
  • English
29/04/2022

ГКО Шлезингер и Никола Пековић – хармоника

ГКО Шлезингер и Никола Пековић – хармоника
29/04/2022

Уторак, 10. мај, Свечана сала Прве крагујевачке гимназије од 20 часова

                                                ПРОГРАМ / Program

Џорџ Гершвин : Успаванка за гудачки оркестар

George Gershwin : Lullaby for string orchestra

Татјана Милошевић :   Ка звездама  за хармонику и гудачки оркестар 

                                                                                         – премијерно извођење-

Tatjana Milosevic : To the stars for accordion and string orchestra

Астор Пјацола :  Пет танго сензација                                                                                            

Astor Piazzоlla : Five tango sensations                                                                         

Asleep                                                                                                                           Loving                                                                                                 Anxiety                                                                                                                       
Despertar                                                                                                                               
Fear

Градски камерни оркестар ШЛЕЗИНГЕР представља један од главних стубова музичког живота Крагујевца. Основан је 2006. године, у години обележавања 175. годишњице оснивања Књажеско–србске банде (1831) под управом Јосифа Шлезингера у Крагујевцу,  као резултат непо­рециве потребе за специфичном и драгоценом културном и уметничком улогом у музичком животу Крагујевца. Оркестар чине истакнути музичари нашег града. Градски камерни оркестар Шлезингер остварио је велики број целовечерњих концерата у Крагујевцу, Београду, Смедереву, Нишу, Тивту (Црна Гора), Трсту (Италија), Херцег Новом (Црна Гора).. Такође је био и део телевизијских и радио емисија (од наступа уживо на РТС-у до наступа на локалним медији­ма) као и бројних фестивала и манифестација. Од 2011. године Градски камерни оркестар Шлезингер делује као један од ансамбала Музичког центра Крагујевац.

Александра Милановић виолиниста, активна је као професор, солиста, камерни и оркестарски музичар. Основне и магистарске студије завршила је на ФМУ у Београду у класи проф. Милутина Косановића. Тренутно је студент докторских студија на ФМУ у Београду на програму Извођачке уметности – виолина, у класи проф. Марије Шпенглер.

Усавршавала се на мајсторским курсевима код Дејана Михаиловића, Игора Озима, Сергеја Кравченка, Паула Гулде, Минчо Минчева, Гордана Николића, Марије Шпенглер.

Учествовала је на НОМУС-у, БЕМУС-у, Коми, Фестивалу Дани Оргуља, Трибини Композитора, у оквиру циклуса Коларчев подијум камерне музике, на Фестивалу харфе, Мокрањчевим данима, на Фестивалу Охридско лето, Фестивалу саксофона Saxperience, Фестивалу Константинус, Фестивалу БУНТ и многим другим.

Александра је активна као камерни музичар. Члан је НБО, камерног оркестра Музикон, гудачког квартета Мокрањац, а сарађивала и са БКО Љубица Марић, КО Гудачи Св. Ђорђа, ансамблом Метаморфозис, оркестром Жебељан. Члан је Београдске Филхармоније од 2006. године у секцији првих виолина, а у сезони 2013/14 и 2014/15 била је на месту заменика концертмајстора.

Александра је запослена на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу у звању доцента за уметничку област Гудачки инструменти – виолина. У ГКО Шлезингер је на позицији концертмајстора.

ЧЛАНОВИ ОРКЕСТРА

I виолине –  Александра Милановић концертмајстор, Маја Милановић, Наталија Мишић, Алекса Нешић

II виолине – Бојана Ђоловић, Милан Јовић, Сара Матовић, Олга Јовановић

Виоле – Панта Величковић, Ана Ђорђевић, Сузана Влатковић

Виолончела – Павле Савић, Исидора Филиповић

Контрабас – Срђан Ђорђевић

О ДЕЛИМА

Иако је био сјајан писац мелодија, Џорџ Гершвин је у пуној хармонији компоновао за клавиром. Није изненађујуће што је његова Успаванка из 1919. настала за клавијатуром. Дело у једном ставу за гудачки квартет постало је омиљено на приватним музичким вечерима које су одржавали Гершвинови пријатељи. Мелодија комада је добила други живот као арија у његовој опери Плави понедељак. Током наредне четири деценије, оживљавање Плавог понедељка представљало је једини изглед мелодије. Тек 1967. године првобитни гудачки квартет је добио свој први јавни наступ у рукама Гудачког квартета Џулијард. Када је Успаванка коначно објављена 1968, Ајра Гершвин је написала: „Можда то није Гершвин из Рапсодије у плавом, Концерта у Еф дуру и његових других концертних дела, али сматрам да је шармантан и љубазан.“

Композиција Ка звездама композиторке Татјане Милошевићје писана специјално за Николу Пековића и фестивал Мај месец музике и вечерас ће премијерно бити изведена.

Пет танго сензација је свита од пет делова за бандонеон и гудачки квартет које је 1989. написао аргентински композитор Астор Пјацола. Премијерно је изведена у Њујорку исте године, а одмах потом су је снимили Кронос квартет и композитор Пјацола, који је свирао бандонеон. Плоча је била један у низу од три међународно обојена албума која су објављена истовремено.

НИКОЛА ПЕКОВИЋ је рођен у Краљеву 1991. године. Свој први контакт са хармоником остварује са пет година. Нижу и две године средње музичке школе завршава у МШ Стеван Мокрањац у Краљеву у класи Марије Вукићевић. Средњу школу завршава у МШ Др Милоје Милојевић из Крагујевца у класи Миљана Бјелетића, док основне и мастер студије хармонике завршава на Факултету уметности у Нишу са највишим оценама у класи истог професора. Од Универзитета у Нишу добија највиша признања као најбољи студент основних и мастер академских студија. Специјалистичке студије завршава у Шпанији (2016) на академији “Musikene“ – Centro superior de musica del Pais Vasco у класи професора Алберди Ињакија, истакнутог светског уметника на хармоници. Тренутно је студент завршне године докторских студија у Португалији на Универзитету у Евори, одсек за музику и музикологију – хармоника.           
Запослен је у звању ванредног професора на Факултету уметности у Нишу. О Николином раду на Факултету сведоче његови студенти, који се као врсни извођачи издвајају по броју освојених награда, како на домаћим, тако и на међународним такмичењима. Његова педагошка активност рефлектује се и кроз чланство у жиријима на многобројним значајним интернационалним такмичењима хармонике, као и кроз одржавање мајсторских курсева у земљи и иностранству.

Последњих петнаест година активан је на концертноj сцени, наступа као солиста и камерни музичар у Србији, Кини, Русији,  Америци, Канади, Катару,  Француској, Словачкој, Италији, Немачкој, Украјини, Литванији, Летонији, Грчкој, Чешкој, Португалији, Шпанији, Бугарској, Хрватској, БиХ, Црној Гори, Словенији и Белгији.

Kao уметник широких стилских интересовања наступа заједно са својом сестром Бојаном у глобалном ТВ такмичењу Ја имам таленат 2012. године, спајајући по мишљењу многих до тада неспојиво – класичну музику на хармоници и певање уз српски традиционални инструмент гусле. Као потпуно откровење овај дуо остварује победу. Три године касније, дискографска кућа ПГП/РТС издаје њихов заједнички ЦД под називом „Небеско је увек и довека“. Никола и Бојана оформили су ансамбл Art family са којим стварају глобалну музику (World Music) и наступају у земљи и иностранству. Овом остварењу претходи Николино солистичко аудио издање (ЦД) са класичном музиком на хармоници које бива објављено од стране Факултета уметности у Нишу 2014. године.

Током досадашње каријере освајао је прва и друга места на преко 50 престижних акордеонистичких такмичења у земљи и иностранству, од којих се издвајају: Светски трофеј (Русија, Канада, Португалија, Шпанија), Светски куп (Канада), Клингентал (Немачка), Кастелфидардо (Италија), Пула (Хрватска), Козани (Грчка), Белтинци (Словенија), Трст (Италија), Попрад (Словачка), Accoholiday (Украјина), Звездане Стазе (Србија).

астор пјацола никола пековић татјана милошевић џорџ гершвин шлезингер

Previous articleАнсамбл BLISS - 125 година од рођења Јосипа СлавенскогNext article КРАГУЈЕВАЧКИ АКАДЕМСКИ ОРКЕСТАР АКОРДЕОНИСТА (KAOA)

Друштвене мреже:

Последње вести:

Клавирски дуо – Хајди Елзесер и Ненад Лечић01/04/2023
Градски оркестар Шлезингер15/03/2023
КЛАВИРСКИ ДУО – ХАЈДИ ЕЛЗЕСЕР И НЕНАД ЛЕЧИЋ13/03/2023

Категорије:

  • Galerija
  • Koncerti
  • Vesti

Тагови:

Antonio Vivaldi Django Stikany – Pit Snake Ђерђ Куртаг Александар Јањушевић Ана Ђорђевић Антонио Вивалди Даница Спасојевић Дворжак Драгослав Танасковић Трнда Зигфрид идила Исидора Филиповић Клод Дебиси Корзо на леду Костадин Делиниколов Књажевско-сербски театар Лицеум Марија Поповић Мина Динић Моцартове симфоније 12 и 26 Ненад Вулевић Ненад Лечић Новосадски танго квинтет Франц Шуберт Хајди Елзесер акордеонисти александра милановић астор пјацола бетовен вагнер виола виолина виолончело војислав спасић градски камерни хор градски оркестар шлезингер зимска симфонија катарина станковић квартет рубикон кнежев дневник концерт мирослав павловић никола милојевић оркестар прва крагујевачка гимназија шлезингер

Контакт

Саве Ковачевића 5
34 000 Крагујевац
034 334 264
office@muzickicentar.rs
Понедељак-Петак
08.00 – 16.00

Последње вести

Клавирски дуо – Хајди Елзесер и Ненад Лечић01/04/2023
Градски оркестар Шлезингер15/03/2023
КЛАВИРСКИ ДУО – ХАЈДИ ЕЛЗЕСЕР И НЕНАД ЛЕЧИЋ13/03/2023

Инстаграм

Проба је управо завршена и све је спремно за вечерашњи концерт на ком ћемо имати прилику да чујемо клавирски дуо који чине Хајди Елзесер (Македонија) и Ненад Лечић (Србија). Видимо се од 20 часова у Свечаној сали Прве крагујевачке гимназије.🎹🎶

www.muzickicentar.rs

#kultura #umetnost #muzickicentar #kragujevac #prvakragujevackagimnazija #koncert
Март завршавамо веома занимљивим гостовањем, у петак 31. марта имаћемо прилику да чујемо клавирски дуо који чине Хајди Елзесер и Ненад Лечић.🎹

Хајди Елзесер је рођена у Скопљу, а већи део свог образовања стиче ван земље. Изузетно је успешна на пољу солистичке и камерне музике, као и у педагошком раду. Важи за уметницу с посебним сензибилитетом и дубоким односом према музици. Иако последњих двадесет година живи, ради и концертира у Немачкој и на многим међународним сценама, она редовно посећује свој родни град и приређује незаборавне коцерте.

Ненад Лечић рођен је у Чачку. Највећу пажњу музичке јавности привукао је почетком 1991. године свирајући Моцартова дела у емисији ТВ Београд која је била уприличена поводом два века од смрти великог композитора. Са дванаест година примљен је на Београдски Факултет музичке уметности, као најмлађи студент у дотадашњој историји те институције. Две године касније школовање наставља у Келну где му је такође одобрен посебан статус као изузетно младом пијанисти изванредног дара.

◽️ Клавирски дуо Хајди Елзесер и Ненад Лечић
◽️ Петак, 31. март
◽️ Свечана сала Прве крагујевачке гимназије
◽️ 20.00

www.muzickicentar.rs

#prvakragujevackagimnazija #koncert #muzickicentar #kultura #umetnost #kragujevac
Осунчани март који полако о Осунчани март који полако остаје иза нас започели смо концертом на ком смо имали прилику да угостимо @nstangoquintet , за крај марта смо припремили још једно гостовање и ускоро ћемо поделити све информације.😊

Видимо се 31. марта!🎹

www.muzickicentar.rs
Недеља вече је право време да се подсетимо како је изгледало овонедељно дружење уз изузетни @slezinger.rs у пуној Свечаној сали Прве крагујевачке гимназије.🎻

Видимо се ускоро у наставку концертне сезоне.😊

www.muzickicentar.rs
Вагнерова Зигфрид идила и М Вагнерова Зигфрид идила и Моцартове симфоније 12 и 26 у извођењу Градског камерног оркестра Шлезингер.☺️🎶

ГКО Шлезингер представља један од главних стубова музичког живота Крагујевца. Основан је 2006. године, у години обележавања 175. годишњице оснивања Књажеско–србске банде (1831) под управом Јосифа Шлезингера у Крагујевцу, као резултат непо­рециве потребе за специфичном и драгоценом културном и уметничком улогом у музичком животу Крагујевца.

◽️ @slezinger.rs 
◽️ Уторак, 14. март
◽️ Свечана сала Прве крагујевачке гимназије
◽️ 20.00

www.muzickicentar.rs

#koncert #kragujevac #prvakragujevackagimnazija #kultura #umetnost #muzickicentar
Данас прослављамо дан свих Данас прослављамо дан свих дивних, храбрих и незаменљивих жена које баш као и музика свет чине бољим, лепшим и кративнијим.😊

Срећан Међународни дан жена, 8. март!🌸

Видимо се вечерас од 20.00 часова!🎶

◽️ Новосадски танго квинтет
◽️ Среда, 8. март
◽️ Књажевско-српски театар
◽️ 20.00

www.muzickicentar.rs

#koncert #kragujevac #internationalwomensday #knjazevskosrpskiteatar #kultura #umetnost
Поводом Међународног дана жена, желимо да вас позовемо на концерт који ће се одржати 8. марта у Књажевско-српском театру. Ово је прилика да заједно прославимо дан свих дивних, храбрих и незаменљивих жена које попут музике свет чине бољим, лепшим и креативнијим.🌸🎶

НОВОСАДСКИ ТАНГО КВИНТЕТ окупио је музичаре који су раније сарађивали на различитим музичким пројектима, са жељом да направе танго ансамбл по узору на чувени Пјацолин састав. Повод за оснивање ансамбла био је управо јубилеј - 100 година од рођења планетарно популарног аргентинског композитора Астора Пјацоле, који се 2021. године обележавао широм света. У жељи да се што верније прикаже Пјацолина музика, одабрани су музичари који нису класичног музичког образовања већ имају изузетног (националног и интернационалног) искуства првенствено у џез музици, али и у осталим музичким правцима (поп, рок, етно). За кратко време својим запаженим наступима освојили су новосадску публику, али и публику у Шапцу, Бањалуци, Београду. Програм Новосадског танго квинтета обухвата нека од најлепших дела Астора Пјацоле писана за његов квинтет, а која нису толико присутна на домаћој музичкој сцени.

🎫Улаз је слободан уз обавезно преузимање карата и резервацију на билетарници Књажевско-српског театра.

🕙Радно време билетарнице је од 10-14 и 18-20.

📞Бројеви телефона билетарнице су 034 33 20 63 и 061 16 43 791.

◽️ Новосадски танго квинтет
◽️ Среда, 8. март
◽️ Књажевско-српски театар
◽️ 20.00

@nstangoquintet 

www.muzickicentar.rs

#koncert #knjazevskosrpskiteatar #kragujevac #8mart #osmimart #kultura #umetnost
Делић вечерашњег концерта, Делић вечерашњег концерта, хвала на дивном дружењу уз Камерни састав градског оркестра Шлезингер.🎶🎻

@slezinger.rs 

#muzickicentar #koncert #kragujevac #kultura
Камерни састав градског оркестра Шлезингер формиран је у оквиру Музичког центра са жељом да својим свирачима омогући стицање додатног искуства свирајући у мањим ансамблима – квартетима. Чланови оркестра на овај начин имају прилику да се међусобно повежу, покажу свој уметнички квалитет и остваре као солисти. Овога пута публици ће се представити квартет који чине: Александра Милановић виолина, Мина Динић виолина, Ана Ђорђевић виола, Исидора Филиповић виолончело.🎻

◽️ Камерни састав оркестра Шлезингер
◽️ Понедељак, 27. фебруар
◽️ Галерија Куће Ђуре Јакшића
◽️ 19.00

@slezinger.rs 
@muzickicentarkragujevac 

www.muzickicentar.rs

#kragujevac #koncert #muzickicentar #kucadjurejaksica
Пратите нас

Друштвене мреже

Превод

  • EnglishEnglish
  • Српски језикСрпски језик