Muzički centar
  • Почетна
  • О нама
  • Фестивали
  • Ансамбли
    • Градски камерни оркестар Шлезингер
    • Крагујевачки симфонијски оркестар
    • Градски академски оркестар акордеониста
    • Градски камерни хор Лицеум
    • Градски дечји хор Мали Лицеум
  • Вести
  • Концертна сезона
  • Галерија
  • Контакт
07/04/2022

Вече посвећено музици Лудвига ван Бетовена

Вече посвећено музици Лудвига ван Бетовена
07/04/2022

Среда, 13, април, Свечана сала Прве крагујевачке гимназије од 20 часова. Вече посвећено музици Лудвига ван Бетовена.
Мирослав Павловић виолина
Биљана Горуновић клавир

                                    ПРОГРАМ / PROGRAM

Л. ван Бетовен / L. van Beethoven

:

Романса Еф  дур, оп. 50 за виолину и клавир

Romanze F dur op. 50 za violinu i klavir

Соната Еф дур оп. 10, бр. 2 за клавир

 Sonata F dur op. 10, br. 2 za klavir

                                 Allegro

                                 Allegretto

                                 Presto

Соната Крајцерова А дур оп. 47, за виолину и клавир

 Sonata A dur op. 47  (Kreutzer)  za violinu i klavir

                                 Adagio sostenuto. Presto

                                 Andante con Variazioni

                                 Presto                   

Концертмајстор  Београдске Филхармоније  МИРОСЛАВ ПАВЛОВИЋ рођен је у Крагујевцу где је  и започео своје музичко образовање.. Био је ученик Школе за музичке таленте у Ћуприји, а потом студент ФМУ у класи проф. Александра Павловића. Године 1999. промовисан је у концертмајстора Београдске филхармоније. Сарађивао је са великим уметницима као што су Зубин Мехта, Михаил Јуровски, Николај Лугански, Миша Мајски, Урош Лајовиц, Мухај Танг и др.

Веома је активан и као солиста, те се истичу наступи такве врсте са матичним оркестром, као и Оркестром војске „Станислав Бинички“,  „Српским Камерним Оркестром“, затим пијанистима Иваном Павловић, Биљаном Горуновић, Катарином Пиповић и другима.

Камерна музика му је посебно важан и заступљен сегмент уметничког стваралаштва. Павловић концертира на месту прве виолине Гудачког квартета Мокрањац, уметнички je руководилац Октета Београдске Филхармоније,прва виолина гудачког квартета „Арс“, сарадник је многих камерних састава у Србији и шире. Као камерни музичар сарађивао је са Горданом Николићем, Јане Томсен, Александром Шандоровим, Сандром Белић, Љиљаном Несторовском, Хагајем Шахамом и многим другим. Уметнички је руководилац и концертмајстор градског камерног оркестра „Шлезингер“.

Павловић се бави педагошким радом на Академији уметности Нови Сад, као професор виолине.

БИЉАНА ГОРУНОВИЋ је рођена 1968. године у Београду. Клавир је почела да учи са шест година у Музичкој школи „Мокрањац“, где завршава ниже и средње образовање и као најбољи дипломац 1984. године добија награду из фонда „Смиљка Узелац“. Као ученик ниже и средње школе осваја три пута I награду на Републичком и три пута II награду на Савезном такмичењу. До 1995.године школовала се у Москви на Училишту при Конзерваторијуму „Чајковски“, у класи проф. Ларисе Мохел, а код проф. Глеба Акселрода завршава редовне и постдипломске студије на Државном Конзерваторијуму „Чајковски“. Звање магистра уметности стиче и на Факултету музичке уметности у Београду 1997. године у класи проф. Јокут Михаиловић. Докторирала је у априлу 2016. на ФМУ у Београду.

Биљана Горуновић је била дугогодишњи члан ансамбла „Орфеј“ Музичке омладине Београда. Учествовала је као солиста и као члан различитих камерних састава на бројним концертима широм Србије и бивше СФРЈ. Наступала је са Београдском филхармонијом и диригентом Бојаном Суђићем, са оркестром ЈНА и диригентом Ангелом Шуревим у циклусу „Млади за младе“, са гудачима Св.Ђорђа и диригентом Петром Ивановићем, оркестром „Камерата академика“ и диригентом Андрејом Бурсаћем, а поводом обележавања 120 година Коларчеве задужбине, 65 година од отварања Велике дворане и 60 година постојања Радио оркестра, свирала је са Симфонијским оркестром Радио Телевизије Србије и диригентом Станком Шепићем. Наступала је са кларинетистом Александром Тасићем, виолинистом Јованом Богосављевићем, бубњарем Драгољубом Ђуричићем као и са Државним гудачким квартетом „Глинка“ из Москве.

У Русији и бившем СССР-у Биљана Горуновић је одржала низ солистичких концерата. Ту је и почела своју сарадњу са концертним певачима Људмилом Ивановом, у Москви и Људмилом Грос, Мирјаном Савић, Јеленом Влаховић, Катарином Јовановић у Србији. Гостовала је у Грчкој, Чешкој, Немачкој, Шпанији, Норвешкој, Данској, Русији.

Добитник је почасне дипломе на Међународном конкурсу „Мариа Каналс“ у Барселони 1991. године. Лауреат је II Међународног конкурса Шопенове музике у Гетингену (Немачка) 1993. године. Њено свирање на Гала концерту победника овог Конкурса снимљено је и на компакт диску.

Поводом обележавања 50 година од смрти композитора Милоја Милојевића, премијерно је извела циклус „Камеје“ оп. 51, а затим их снимила на компакт диск ПГП РТС заједно са „Минијатурама“ и „Мелодијама и ритмовима са Балкана“ истог аутора. На ранг листи критичара НИН-а концерт посвећен делима Милоја Милојевића је проглашен за најбољи концерт у 1999. години. Члан је Удружења музичких уметника Србије од 1994. године.

Добитник је награде Удружења музичких уметника Србије за најбољи концерт у 2006. години.

Своју педагошку каријеру остварује као редовни професор на Катедри за клавир где предаје клавир као главни предмет и Методику наставе клавира на Академији уметности у Новом Саду. У периоду 2012-2018. била је шеф Катедре за клавир.

Previous articleГКО ШЛЕЗИНГЕР И ЈАНОШ БАЛИНТ ФЛАУТАNext article Ансамбл BLISS - 125 година од рођења Јосипа Славенског

Друштвене мреже:

Последње вести:

КРАГУЈЕВАЧКИ АКАДЕМСКИ ОРКЕСТАР АКОРДЕОНИСТА (KAOA)16/05/2022
ГКО Шлезингер и Никола Пековић – хармоника29/04/2022
Ансамбл BLISS – 125 година од рођења Јосипа Славенског14/04/2022

Категорије:

  • Galerija
  • Koncerti
  • Uncategorized
  • Vesti

Тагови:

александар јаковљевић александра милановић астор пјацола афанасјев бах бетовен биљана горуновић блисс бојана ђоловић бојан тешић галерија ђура јакшић доменико скарлати емилија фадини корели марко марковић менделсон мирослав павловић никола пековић прва крагујевачка гимназија роктет саша мирковић татјана милошевић хендл шлезингер шостакович ђулио бидау јосип славенски џорџ гершвин

Контакт

Саве Ковачевића 5
34 000 Крагујевац
034 334 264
muzickicentarkg@gmail.com
Понедељак-Петак
08.00 – 16.00

Последње вести

КРАГУЈЕВАЧКИ АКАДЕМСКИ ОРКЕСТАР АКОРДЕОНИСТА (KAOA)16/05/2022
ГКО Шлезингер и Никола Пековић – хармоника29/04/2022
Ансамбл BLISS – 125 година од рођења Јосипа Славенског14/04/2022

Календар

May 2022
M T W T F S S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
« Apr    

Инстаграм

У сарадњи са "Guitar Art" фестива У сарадњи са "Guitar Art" фестивалом представљамо вам концерт Крагујевачког академског оркестра акордеониста уз гостовање Алберта Месирке, италијанског виртуоза на класичној гитари.

◽️ Четвртак, 19. мај
◽️ Свечана сала Прве крагујевачке гимназије
◽️ 20.00

КРАГУЈЕВАЧКИ АКАДЕМСКИ ОРКЕСТАР АКОРДЕОНИСТА (KAOA) Крагујевачки академски оркестар акордеониста основан је 2018. године са циљем промоције хармонике као академског инструмента. Имајући у виду да је простор на коме живимо вековима био на раскрсници Истока и Запада, велика је срећа да су се утицаји обеју страна рефлектовали у најпозитивнијем смислу на уметност свирања овог инструмента, те град Крагујевац на светском нивоу бива препознат по својој школи хармонике.

АЛБЕРТО МЕСИРКА италијански виртуоз на класичној гитари рођен је у Италији 1984. Дипломирао је и магистрирао на Конзерваторијуму Кастелфранко Венето, у класи еминентног професора Ђанфранка Волпата. Даље студије наставља на Музичкој академији у Каселу, у Немачкој, код Волфганга Лендлеа. Током каријере наступао је са музичарима као што су Д. Ашкенази, В. Менделсон, М. Румел, М. Де Санти, А. Адорјан, као и са гудачким квартетима Enesco, Ardeo и Acies, Quartteto d’Archi di Venezia и Ex Novo Ensemble.. Наступао је у реномираним салама, међу којима се издвајају Koncertgebau у Амстердаму, Оперска кућа La Fenice у Венецији, Teatro Regio у Парми, Auditori Nacional у Валенсији, Kunsthalle у Бечу, као и при Италијанским институтима за културу у Паризу, Ослу, Хелсинкију, Стокхолму, Барселони и Сан Франциску. Месирка је 2013. године премијерно извео композицију коју је за њега написао кубански композитор и гитариста Л. Брауер.

#kragujevac #koncert #prvakragujevackagimnazija
НИКОЛА ПЕКОВИЋ је рођен у Краљеву 1991. године. Свој први контакт са хармоником остварује са пет година. Нижу и две године средње музичке школе завршава у МШ Стеван Мокрањац у Краљеву у класи Марије Вукићевић. Средњу школу завршава у МШ Др Милоје Милојевић из Крагујевца у класи Миљана Бјелетића, док основне и мастер студије хармонике завршава на Факултету уметности у Нишу са највишим оценама у класи истог професора. Од Универзитета у Нишу добија највиша признања као најбољи студент основних и мастер академских студија. Специјалистичке студије завршава у Шпанији (2016) на академији “Musikene“ - Centro superior de musica del Pais Vasco у класи професора Алберди Ињакија, истакнутог светског уметника на хармоници. Тренутно је студент завршне године докторских студија у Португалији на Универзитету у Евори, одсек за музику и музикологију - хармоника.

Запослен је у звању ванредног професора на Факултету уметности у Нишу. О Николином раду на Факултету сведоче његови студенти, који се као врсни извођачи издвајају по броју освојених награда, како на домаћим, тако и на међународним такмичењима. Његова педагошка активност рефлектује се и кроз чланство у жиријима на многобројним значајним интернационалним такмичењима хармонике, као и кроз одржавање мајсторских курсева у земљи и иностранству.

Последњих петнаест година активан је на концертноj сцени, наступа као солиста и камерни музичар у Србији, Кини, Русији, Америци, Канади, Катару, Француској, Словачкој, Италији, Немачкој, Украјини, Литванији, Летонији, Грчкој, Чешкој, Португалији, Шпанији, Бугарској, Хрватској, БиХ, Црној Гори,
Словенији и Белгији.

◽️ Уторак, 10. мај
◽️ Свечана сала Прве крагујевачке гимназије
◽️ 20.00

Резервације:

✉️muzickicentarkg@gmail.com
☎️034/33 42 64
📥Поруком путем друштвених мрежа

#kragujevac #koncert #prvakragujevackagimnazija
Градски дечији хор Мали Лиц Градски дечији хор Мали Лицеум, чији су покровитељи град Крагујевац и Музички центар, расписује аудицију за пријем нових чланова.  Аудиција је отворена од 9. до 30. маја 2022. године понедељком, средом и петком у Основној школи „Светозар Марковић“ од 19.00 до 20.30 часова. 

Хор чине ученици основних школа узраста од девет (изузетно и млађи) до петнаест година са територије града Крагујевца, а који испољавају изузетне музичке способности које се односе на лепо певање.

Чланство у хору је бесплатно, а пробе Градског дечијег хора Мали Лицеум одржавају се два пута недељно у Основној школи „Светозар Марковић“.

Градски дечји хор Мали Лицеум има за циљ да се деци приближи хорска музика, развије музички укус и стекне однос према правим вредностима. Хор има едукативни карактер и социолошки значај, што га разликује од хорова сличног типа, јер се деца уче правилном вишегласном певању,  развијају глас и слух, и упознају са уметничком музиком; док се кроз дружење и наступе усмеравају ка заједништву и побеђују отуђеност која је, због развоја науке и технике, све израженија у друштву. Опште је познато да бављење музиком развија интелигенцију и подстиче интуицију, па певање у хору може користити деци и приликом бављења неким другим дисциплинама.☺️

#kragujevac
Први наступ Градског камерног хора Лицеум после двогодишње паузе. Хор је химном отворио свечану скупштину поводом Дана града.🎶

#kragujevac #liceum #dangrada #djurdjevdan
Током досадашње каријере освајао је прва и друга места на преко 50 престижних акордеонистичких такмичења у земљи и иностранству, уметник широких стилских интересовања Никола Пековић и Градски камерни оркестар Шлезингер наступаће заједно у оквиру наставка Концертне сезоне 2022.

◽️ Уторак, 10. мај
◽️ Свечана сала Прве крагујевачке гимназије
◽️ 20.00

НИКОЛА ПЕКОВИЋ је рођен у Краљеву 1991. године. Свој први контакт са хармоником остварује са пет година. Нижу и две године средње музичке школе завршава у МШ Стеван Мокрањац у Краљеву у класи Марије Вукићевић. Средњу школу завршава у МШ Др Милоје Милојевић из Крагујевца у класи Миљана Бјелетића, док основне и мастер студије хармонике завршава на Факултету уметности у Нишу са највишим оценама у класи истог професора. Од Универзитета у Нишу добија највиша признања као најбољи студент основних и мастер академских студија. Специјалистичке студије завршава у Шпанији (2016) на академији “Musikene“ - Centro superior de musica del Pais Vasco у класи професора Алберди Ињакија, истакнутог светског уметника на хармоници. Тренутно је студент завршне године докторских студија у Португалији на Универзитету у Евори, одсек за музику и музикологију - хармоника.

Резервације:

✉️muzickicentarkg@gmail.com
☎️034/33 42 64
📥Поруком путем друштвених мрежа.

#kragujevac #koncert #prvakragujevackagimnazija
Последње припреме за вечерашњи концерт ансамбла BLISS, видимо се убрзо.🎶☺️
Ове недеље обележавамо 125 година од рођења композитора Јосипа Славенског и тим поводом вас позивамо на концерт ансамбла BLISS који ће се одржати 28. априла од 19 часова у Галерији Куће Ђуре Јакшића.

Улаз на концерт је бесплатан уз обавезну резервацију због ограниченог капацитета простора. 🎶

Резервације:

✉️muzickicentarkg@gmail.com
☎️034/33 42 64
📥Поруком путем друштвених мрежа.
--
ЈОСИП СЛАВЕНСКИ (1896–1955), југословенски композитор. Рођен у породици пекара у Међумурју као Штролцер, од 1918. име Славенски придодао породичном да би га од 1939. учинио својим грађанским презименом. Школовао се у Будимпешти 1913–15. код З. Кодаља, Прагу 1920–23. код В. Новака и усавршавао у Паризу (1925–26), где је дошао у додир са композиторима из групе Шесторке. Тада склапа уговор са угледном издавачком кућом Шот и синови о издавању свих својих дела. Запошљава се на кратко у Загребу (1923–24), као наставник ниже музичке школе при Музичкој академији, да би, по добијању отказа, отишао у Београд и ту се стално настанио. Радио је као професор Музичке школе у Београду, Друге мушке гимназије, Средње музичке школе при Музичкој академији (1937–45, она се после 1955. осамосталила и данас носи његово име), на Музичкој академији у Београду (1945–55), где је предавао композицију.

#kragujevac #koncert
Крај априла нам донoси веома занимљив програм, концерт ансамбла BLISS поводом обележавања 125 година од рођења Јосипа Славенског:

◽️ Четвртак, 28. април
◽️ Галерија Куће Ђуре Јакшића
◽️ 19.00
---
Јосип Славенски је композитор елементарне снаге експресије, смео у истраживању нових изражајних могућности, својим опусом указао је на нове путеве развоја идеја националног стила приступајући народном мелосу са експресионистичког становишта. Његов обиман опус обухвата све музичке жанрове изузев опере. Форма му је најчешће рапсодична, слободна, у хармонију уноси највеће слободе, улазећи у сферу политоналности и атоналности, инструментацију заснива на акустичким законима које је посебно истраживао што резултује врло самосвојним решењима и необичним тонским бојама.

Ансамбл BLISS је камерни ансамбл основан 2013. године. Сачињен је од професионалних музичара, који су од оснивања до данас, одржали велики број концерата у нашој земљи.
Ансамбл настоји да негује уметничку музику. Од првобитно формираног дуа - виолина и клавир, сарађујући са различитим музичарима, ансамбл наступа у формацијама трија, квартета, квинтета и камерног оркестра. Ансамбл BLISS је стуб Фестивала камерне музике BLISS у Горњем Милановцу, где наступа од његовог оснивања.

Резервације:

✉️muzickicentarkg@gmail.com
☎️034/33 42 64
📥Поруком путем друштвених мрежа.
Драги пријатељи, Музички це Драги пријатељи, Музички центар Крагујевац вам жели срећан Ускрс. Христос вaскрсе!☺️
Пратите нас

Друштвене мреже