Muzički centar
  • Почетна
  • О нама
  • Фестивали
  • Ансамбли
    • Градски камерни оркестар Шлезингер
    • Крагујевачки симфонијски оркестар
    • Градски академски оркестар акордеониста
    • Градски камерни хор Лицеум
    • Градски дечји хор Мали Лицеум
  • Вести
  • Концертна сезона
  • Галерија
  • Контакт
14/04/2022

Ансамбл BLISS – 125 година од рођења Јосипа Славенског

Ансамбл BLISS – 125 година од рођења Јосипа Славенског
14/04/2022

Ансамбл BLISS
Четвртак, 28. април, Галерија куће Ђуре Јакшића од 19 часова.

Ансамбл BLISS је камерни ансамбл основан 2013. године.  Сачињен је од професионалних музичара, који су од оснивања до данас, одржали велики број концерата у нашој земљи. Ансамбл настоји да негује уметничку музику. Од првобитно формираног дуа – виолина и клавир, сарађујући са различитим музичарима, ансамбл наступа у формацијама трија, квартета, квинтета и камерног оркестра. Ансамбл BLISS је стуб Фестивала камерне музике BLISS у Горњем Милановцу, где наступа од његовог оснивања.

Бојана Ђоловић (1989, Горњи Милановац) основне и мастер академске студије завршила је на Факултету уметности у Нишу у класи проф. Јована Богосављевића. Била је концертмајстор Симфонијског оркестра младих Србије и члан Интернационалног оркестра Toppenkurset у Норвешкој.  За време студија била је концертмајстор Симфонијског оркестра Факултета уметности и камерног оркестра Концертанте, са којим је наступала и као солиста под диригентском палицом Милене Ињац и Јаниса Адамидиса (Грчка). У театру Верди у Милану, 2011. године, изабрана је за концертмајстора симфонијског оркестра основаног исте године, била је вишегодишњи члан оркестра Buxtehude у Немачкој. 2019. године наступа као солиста са Нишким симфонијским оркестром у сарадњи са маестром Миленом Ињац.. Од 2013. године активно наступа са камерним ансамблом Bliss, чији је и оснивач. Члан је оркестра Метаморфозис. Од 2020.године, ради у Mузичкој школи ‘Др Војислав Вучковић’ у Чачку као професор камерне музике, виолине и оркестра. Године 2017. је основала први Фестивал камерне музике у Нишу – Bliss, а потом се одржавање Фестивала наставља у Горњем Милановцу.

Тренутно је на постдипломским студијама за камерну музику, на Академији Scuola di Musica di Fiesole, у Фиренци, у класи Маестра Бруна Канина.

Саша Мирковић, по мишљењу критичара најбољи српски виолиста рођен је у Чачку, 1980. године. Музичко образовање стекао је у Школи за музичке таленте у Ћуприји, након чега уписује основне, потом и магистарске студије на Факултету музичке уметности у Београду. Професори су му били уметници и педагози Петар Ивановић, Панта Величковић, Ђерђ Зазровић, Томислав Милошевић и Дејан Млађеновић. Био је члан и вођа секције виола Норвешког омладинског оркестра (Елверум), Немачко-скандинавског оркестра (Берлин) и Светског омладинског мировног оркестра (Стокхолм). Током студија, био је добитник великог броја првих и специјалних награда, укључујући и награде за извођење савремене музике. Међу признањима је и премија такмичења Таленти за 21. век у Словачкој, захваљујући којој је као солиста наступио са Словачким камерним оркестром под управом виолинисте Богдана Вархала.

Обимна концертна активност Саше Мирковића обухвата извођења на свим најзначајнијим фестивалима уметничке музике у Србији (Бемус, Међународна трибина композитора, КоМА…), али и наступе у престижним дворанама и фестивалима широм Европе, у САД, Канади, Аустралији, Новом Зеланду, Хонг Конгу (Карнеги хол, Њујоршка филхармонија, Волт Дизни Хол, Сиднејска опера, Санта Ћећилија, Барбикан, Плејел…). Као солиста и вођа секције виола наступао је и са Ансамблом АРТЕ, БКО Љубица Марић, БГО Душан Сковран, Камерним оркестром Шлезингер, СО Војске Србије Станислав Бинички, Омладинским симфонијским оркестром Југоисточне Европе, Камерним оркестром Универзитета у Крагујевцу, No Borders Orchestra, а остварио је сарадњу и са Оркестром Жебељан, Београдском филхармонијом, те био члан квартета Kontradance и Кон-траст. Последњих година остварује изузетно запажене наступе као солиста испред Ансамбла Метаморфозис, чији је оснивач и уметнички вођа.

Остварио је значајан број трајних снимака за националне и међународне радијске и телевизијске куће. Запослен је као редовни професор на Филолошко уметничком факултету у Крагујевцу и соло виола је регионалног No Borders Оркестра.

Мр Александар Јаковљевић редовни професор на Катедри за Камерну музику на Факултету уметности у Нишу. Музичко образовање започиње у Краљеву а наставља у Школи за музичке таленте у Ћуприји. Дипломирао виолончело на ФМУ у Београду, у класи проф. Виктора Јаковчића. За време студија камерну музику похађа у класи проф. Алемка Белотија, када и оснива Београдски гудачки квартет са којим је остварио велики број концерата у најзначајнијим салама у нашој земљи, попут Коларчеве задужбине, САНУ, Уметничког павиљона Цвијета Зузорић, Скупштине града Београда, Атријума народног музеја, Матице српске у Новом Саду и трајно забележио десетине снимака за архиву РТС-а.

Похађао је мајсторски курс Amadeus String Quartet у Лондону.

У исто време делује и као члан Београдске филхармоније.

Један је од оснивача клавирског трија Константинус. Као ментор секције виолончела реномираног оркестра Интернавионални оркестар младих музичара (YMISO) са седиштем у Италији ангажован је од 2003. до 2010. год. У сарадњи са КЦ Рибница из Краљева, 2011. године оснива Градски оркестар Црвчанин.

Један је од снивача квинтета Академикс са којим изводи танго музику, као и ансамбла Art Family који изводи традиционалну музику.

Јован Тешић, основно и средње музичко образовање завршава у Музичкој школи ,,Коста Манојловић”, у Земуну. Године 2012. уписује Факултет уметности у Нишу, у класи професора Јована Богосављевића. Наредне године, априла 2013. похађа мајсторски курс код Немање Радуловића, а у мају исте године свира уз пратњу Нишког симфонијског оркестра као солиста. Године 2014. наступа неколико пута као солиста, од чега се издвајају концерт награђених студената Факултета уметности у Нишу, концерт поводом обележавања Светског дана Рома, концерт поводом обележавања осмог марта. Током студија осваја две друге награде на Међународном такмичењу гудача у Нишу. Са гудачким квинтетом, у класи професора Александра Јаковљевића, 2014. године осваја прву награду на Републичком такмичењу камерне музике у Београду. Такође током студија, као члан камерног оркестра ,,Хибриди”, и као један од солиста, остварује значајан број наступа у земљи и иностранству, од чега се издвајају концерт у великој сали Коларчеве задужбине и концерт у позоришту ,,Театро Нуово” у Сполету (Италија). Основне академске студије завршава јула 2017. године, а мастер академске студије октобра 2018. године у класи проф. Јована Богосављевића. Од септембра 2017. до септембра 2019. године радио у ,,Музичкој школи Ниш” као наставник виолине на одређено време. Од 2017. године је члан Камерног ансамбла БЛИС, са којим наступа последње три године у оквиру Фестивала камерне музике BLISS.

ЈОСИП СЛАВЕНСКИ (1896–1955), југословенски композитор. Рођен у породици пекара у Међумурју као Штролцер, од 1918. име Славенски придодао породичном да би га од 1939. учинио својим грађанским презименом. Школовао се у Будимпешти 1913–15. код З. Кодаља, Прагу 1920–23. код В. Новака и усавршавао у Паризу (1925–26), где је дошао у додир са композиторима из групе Шесторке. Тада склапа уговор са угледном издавачком кућом Шот и синови о издавању свих својих дела. Запошљава се на кратко у Загребу (1923–24), као наставник ниже музичке школе при Музичкој академији, да би, по добијању отказа, отишао у Београд и ту се стално настанио. Радио је као професор Музичке школе у Београду, Друге мушке гимназије, Средње музичке школе при Музичкој академији (1937–45, она се после 1955. осамосталила и данас носи његово име), на Музичкој академији у Београду (1945–55), где је предавао композицију.

Славенски је композитор елементарне снаге експресије, смео у истраживању нових изражајних могућности, својим опусом указао је на нове путеве развоја идеја националног стила приступајући народном мелосу са експресионистичког становишта. Његов обиман опус обухвата све музичке жанрове изузев опере. Форма му је најчешће рапсодична, слободна, у хармонију уноси највеће слободе, улазећи у сферу политоналности и атоналности, инструментацију заснива на акустичким законима које је посебно истраживао што резултује врло самосвојним решењима и необичним тонским бојама.

Најзначајнији вокално-симфонијски опус му је Симфонија Оријента (првобитни наслов Религиофонија), компонована за солисте, хор и оркестар (1934). Међу симфонијским делима издвајају се свите Балканофонија (1927) и Четири балканске игре (1938), оркестарске прераде клавирских свита Са Балкана, Југославенска свита, Из Југославије, симфонијска слика Ноктурно, Музика за оркестар (1936) и Музика за камерни оркестар (1938). У камерној области дао је три гудачка квартета (1923, 1928, 1938), Песме моје мајке, за алт и гудачки квартет (Четврти гудачки квартет, 1944), квинтет Са села (1925) и Дувачки квинтет, Славенску сонату за виолину и клавир (1924) и Сонату религиосу, за виолину и оргуље (1925),

Previous articleВече посвећено музици Лудвига ван БетовенаNext article ГКО Шлезингер и Никола Пековић - хармоника

Друштвене мреже:

Последње вести:

КРАГУЈЕВАЧКИ АКАДЕМСКИ ОРКЕСТАР АКОРДЕОНИСТА (KAOA)16/05/2022
ГКО Шлезингер и Никола Пековић – хармоника29/04/2022
Ансамбл BLISS – 125 година од рођења Јосипа Славенског14/04/2022

Категорије:

  • Galerija
  • Koncerti
  • Uncategorized
  • Vesti

Тагови:

александар јаковљевић александра милановић астор пјацола афанасјев бах бетовен биљана горуновић блисс бојана ђоловић бојан тешић галерија ђура јакшић доменико скарлати емилија фадини корели марко марковић менделсон мирослав павловић никола пековић прва крагујевачка гимназија роктет саша мирковић татјана милошевић хендл шлезингер шостакович ђулио бидау јосип славенски џорџ гершвин

Контакт

Саве Ковачевића 5
34 000 Крагујевац
034 334 264
muzickicentarkg@gmail.com
Понедељак-Петак
08.00 – 16.00

Последње вести

КРАГУЈЕВАЧКИ АКАДЕМСКИ ОРКЕСТАР АКОРДЕОНИСТА (KAOA)16/05/2022
ГКО Шлезингер и Никола Пековић – хармоника29/04/2022
Ансамбл BLISS – 125 година од рођења Јосипа Славенског14/04/2022

Календар

May 2022
M T W T F S S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
« Apr    

Инстаграм

У сарадњи са "Guitar Art" фестива У сарадњи са "Guitar Art" фестивалом представљамо вам концерт Крагујевачког академског оркестра акордеониста уз гостовање Алберта Месирке, италијанског виртуоза на класичној гитари.

◽️ Четвртак, 19. мај
◽️ Свечана сала Прве крагујевачке гимназије
◽️ 20.00

КРАГУЈЕВАЧКИ АКАДЕМСКИ ОРКЕСТАР АКОРДЕОНИСТА (KAOA) Крагујевачки академски оркестар акордеониста основан је 2018. године са циљем промоције хармонике као академског инструмента. Имајући у виду да је простор на коме живимо вековима био на раскрсници Истока и Запада, велика је срећа да су се утицаји обеју страна рефлектовали у најпозитивнијем смислу на уметност свирања овог инструмента, те град Крагујевац на светском нивоу бива препознат по својој школи хармонике.

АЛБЕРТО МЕСИРКА италијански виртуоз на класичној гитари рођен је у Италији 1984. Дипломирао је и магистрирао на Конзерваторијуму Кастелфранко Венето, у класи еминентног професора Ђанфранка Волпата. Даље студије наставља на Музичкој академији у Каселу, у Немачкој, код Волфганга Лендлеа. Током каријере наступао је са музичарима као што су Д. Ашкенази, В. Менделсон, М. Румел, М. Де Санти, А. Адорјан, као и са гудачким квартетима Enesco, Ardeo и Acies, Quartteto d’Archi di Venezia и Ex Novo Ensemble.. Наступао је у реномираним салама, међу којима се издвајају Koncertgebau у Амстердаму, Оперска кућа La Fenice у Венецији, Teatro Regio у Парми, Auditori Nacional у Валенсији, Kunsthalle у Бечу, као и при Италијанским институтима за културу у Паризу, Ослу, Хелсинкију, Стокхолму, Барселони и Сан Франциску. Месирка је 2013. године премијерно извео композицију коју је за њега написао кубански композитор и гитариста Л. Брауер.

#kragujevac #koncert #prvakragujevackagimnazija
НИКОЛА ПЕКОВИЋ је рођен у Краљеву 1991. године. Свој први контакт са хармоником остварује са пет година. Нижу и две године средње музичке школе завршава у МШ Стеван Мокрањац у Краљеву у класи Марије Вукићевић. Средњу школу завршава у МШ Др Милоје Милојевић из Крагујевца у класи Миљана Бјелетића, док основне и мастер студије хармонике завршава на Факултету уметности у Нишу са највишим оценама у класи истог професора. Од Универзитета у Нишу добија највиша признања као најбољи студент основних и мастер академских студија. Специјалистичке студије завршава у Шпанији (2016) на академији “Musikene“ - Centro superior de musica del Pais Vasco у класи професора Алберди Ињакија, истакнутог светског уметника на хармоници. Тренутно је студент завршне године докторских студија у Португалији на Универзитету у Евори, одсек за музику и музикологију - хармоника.

Запослен је у звању ванредног професора на Факултету уметности у Нишу. О Николином раду на Факултету сведоче његови студенти, који се као врсни извођачи издвајају по броју освојених награда, како на домаћим, тако и на међународним такмичењима. Његова педагошка активност рефлектује се и кроз чланство у жиријима на многобројним значајним интернационалним такмичењима хармонике, као и кроз одржавање мајсторских курсева у земљи и иностранству.

Последњих петнаест година активан је на концертноj сцени, наступа као солиста и камерни музичар у Србији, Кини, Русији, Америци, Канади, Катару, Француској, Словачкој, Италији, Немачкој, Украјини, Литванији, Летонији, Грчкој, Чешкој, Португалији, Шпанији, Бугарској, Хрватској, БиХ, Црној Гори,
Словенији и Белгији.

◽️ Уторак, 10. мај
◽️ Свечана сала Прве крагујевачке гимназије
◽️ 20.00

Резервације:

✉️muzickicentarkg@gmail.com
☎️034/33 42 64
📥Поруком путем друштвених мрежа

#kragujevac #koncert #prvakragujevackagimnazija
Градски дечији хор Мали Лиц Градски дечији хор Мали Лицеум, чији су покровитељи град Крагујевац и Музички центар, расписује аудицију за пријем нових чланова.  Аудиција је отворена од 9. до 30. маја 2022. године понедељком, средом и петком у Основној школи „Светозар Марковић“ од 19.00 до 20.30 часова. 

Хор чине ученици основних школа узраста од девет (изузетно и млађи) до петнаест година са територије града Крагујевца, а који испољавају изузетне музичке способности које се односе на лепо певање.

Чланство у хору је бесплатно, а пробе Градског дечијег хора Мали Лицеум одржавају се два пута недељно у Основној школи „Светозар Марковић“.

Градски дечји хор Мали Лицеум има за циљ да се деци приближи хорска музика, развије музички укус и стекне однос према правим вредностима. Хор има едукативни карактер и социолошки значај, што га разликује од хорова сличног типа, јер се деца уче правилном вишегласном певању,  развијају глас и слух, и упознају са уметничком музиком; док се кроз дружење и наступе усмеравају ка заједништву и побеђују отуђеност која је, због развоја науке и технике, све израженија у друштву. Опште је познато да бављење музиком развија интелигенцију и подстиче интуицију, па певање у хору може користити деци и приликом бављења неким другим дисциплинама.☺️

#kragujevac
Први наступ Градског камерног хора Лицеум после двогодишње паузе. Хор је химном отворио свечану скупштину поводом Дана града.🎶

#kragujevac #liceum #dangrada #djurdjevdan
Током досадашње каријере освајао је прва и друга места на преко 50 престижних акордеонистичких такмичења у земљи и иностранству, уметник широких стилских интересовања Никола Пековић и Градски камерни оркестар Шлезингер наступаће заједно у оквиру наставка Концертне сезоне 2022.

◽️ Уторак, 10. мај
◽️ Свечана сала Прве крагујевачке гимназије
◽️ 20.00

НИКОЛА ПЕКОВИЋ је рођен у Краљеву 1991. године. Свој први контакт са хармоником остварује са пет година. Нижу и две године средње музичке школе завршава у МШ Стеван Мокрањац у Краљеву у класи Марије Вукићевић. Средњу школу завршава у МШ Др Милоје Милојевић из Крагујевца у класи Миљана Бјелетића, док основне и мастер студије хармонике завршава на Факултету уметности у Нишу са највишим оценама у класи истог професора. Од Универзитета у Нишу добија највиша признања као најбољи студент основних и мастер академских студија. Специјалистичке студије завршава у Шпанији (2016) на академији “Musikene“ - Centro superior de musica del Pais Vasco у класи професора Алберди Ињакија, истакнутог светског уметника на хармоници. Тренутно је студент завршне године докторских студија у Португалији на Универзитету у Евори, одсек за музику и музикологију - хармоника.

Резервације:

✉️muzickicentarkg@gmail.com
☎️034/33 42 64
📥Поруком путем друштвених мрежа.

#kragujevac #koncert #prvakragujevackagimnazija
Последње припреме за вечерашњи концерт ансамбла BLISS, видимо се убрзо.🎶☺️
Ове недеље обележавамо 125 година од рођења композитора Јосипа Славенског и тим поводом вас позивамо на концерт ансамбла BLISS који ће се одржати 28. априла од 19 часова у Галерији Куће Ђуре Јакшића.

Улаз на концерт је бесплатан уз обавезну резервацију због ограниченог капацитета простора. 🎶

Резервације:

✉️muzickicentarkg@gmail.com
☎️034/33 42 64
📥Поруком путем друштвених мрежа.
--
ЈОСИП СЛАВЕНСКИ (1896–1955), југословенски композитор. Рођен у породици пекара у Међумурју као Штролцер, од 1918. име Славенски придодао породичном да би га од 1939. учинио својим грађанским презименом. Школовао се у Будимпешти 1913–15. код З. Кодаља, Прагу 1920–23. код В. Новака и усавршавао у Паризу (1925–26), где је дошао у додир са композиторима из групе Шесторке. Тада склапа уговор са угледном издавачком кућом Шот и синови о издавању свих својих дела. Запошљава се на кратко у Загребу (1923–24), као наставник ниже музичке школе при Музичкој академији, да би, по добијању отказа, отишао у Београд и ту се стално настанио. Радио је као професор Музичке школе у Београду, Друге мушке гимназије, Средње музичке школе при Музичкој академији (1937–45, она се после 1955. осамосталила и данас носи његово име), на Музичкој академији у Београду (1945–55), где је предавао композицију.

#kragujevac #koncert
Крај априла нам донoси веома занимљив програм, концерт ансамбла BLISS поводом обележавања 125 година од рођења Јосипа Славенског:

◽️ Четвртак, 28. април
◽️ Галерија Куће Ђуре Јакшића
◽️ 19.00
---
Јосип Славенски је композитор елементарне снаге експресије, смео у истраживању нових изражајних могућности, својим опусом указао је на нове путеве развоја идеја националног стила приступајући народном мелосу са експресионистичког становишта. Његов обиман опус обухвата све музичке жанрове изузев опере. Форма му је најчешће рапсодична, слободна, у хармонију уноси највеће слободе, улазећи у сферу политоналности и атоналности, инструментацију заснива на акустичким законима које је посебно истраживао што резултује врло самосвојним решењима и необичним тонским бојама.

Ансамбл BLISS је камерни ансамбл основан 2013. године. Сачињен је од професионалних музичара, који су од оснивања до данас, одржали велики број концерата у нашој земљи.
Ансамбл настоји да негује уметничку музику. Од првобитно формираног дуа - виолина и клавир, сарађујући са различитим музичарима, ансамбл наступа у формацијама трија, квартета, квинтета и камерног оркестра. Ансамбл BLISS је стуб Фестивала камерне музике BLISS у Горњем Милановцу, где наступа од његовог оснивања.

Резервације:

✉️muzickicentarkg@gmail.com
☎️034/33 42 64
📥Поруком путем друштвених мрежа.
Драги пријатељи, Музички це Драги пријатељи, Музички центар Крагујевац вам жели срећан Ускрс. Христос вaскрсе!☺️
Пратите нас

Друштвене мреже