Muzički centar
  • Почетна
  • О нама
    • Документа
  • Фестивал
    • Фестивали – Архива
  • Ансамбли
    • Градски камерни оркестар Шлезингер
    • Крагујевачки симфонијски оркестар
    • Крагујевачки академски оркестар акордеониста
    • Градски камерни хор Лицеум
    • Градски дечји хор Мали Лицеум
  • Вести
  • Концертна сезона
  • Галерија
  • Контакт
  • English
14/04/2022

Ансамбл BLISS – 125 година од рођења Јосипа Славенског

Ансамбл BLISS – 125 година од рођења Јосипа Славенског
14/04/2022

Ансамбл BLISS
Четвртак, 28. април, Галерија куће Ђуре Јакшића од 19 часова.

Ансамбл BLISS је камерни ансамбл основан 2013. године.  Сачињен је од професионалних музичара, који су од оснивања до данас, одржали велики број концерата у нашој земљи. Ансамбл настоји да негује уметничку музику. Од првобитно формираног дуа – виолина и клавир, сарађујући са различитим музичарима, ансамбл наступа у формацијама трија, квартета, квинтета и камерног оркестра. Ансамбл BLISS је стуб Фестивала камерне музике BLISS у Горњем Милановцу, где наступа од његовог оснивања.

Бојана Ђоловић (1989, Горњи Милановац) основне и мастер академске студије завршила је на Факултету уметности у Нишу у класи проф. Јована Богосављевића. Била је концертмајстор Симфонијског оркестра младих Србије и члан Интернационалног оркестра Toppenkurset у Норвешкој.  За време студија била је концертмајстор Симфонијског оркестра Факултета уметности и камерног оркестра Концертанте, са којим је наступала и као солиста под диригентском палицом Милене Ињац и Јаниса Адамидиса (Грчка). У театру Верди у Милану, 2011. године, изабрана је за концертмајстора симфонијског оркестра основаног исте године, била је вишегодишњи члан оркестра Buxtehude у Немачкој. 2019. године наступа као солиста са Нишким симфонијским оркестром у сарадњи са маестром Миленом Ињац.. Од 2013. године активно наступа са камерним ансамблом Bliss, чији је и оснивач. Члан је оркестра Метаморфозис. Од 2020.године, ради у Mузичкој школи ‘Др Војислав Вучковић’ у Чачку као професор камерне музике, виолине и оркестра. Године 2017. је основала први Фестивал камерне музике у Нишу – Bliss, а потом се одржавање Фестивала наставља у Горњем Милановцу.

Тренутно је на постдипломским студијама за камерну музику, на Академији Scuola di Musica di Fiesole, у Фиренци, у класи Маестра Бруна Канина.

Саша Мирковић, по мишљењу критичара најбољи српски виолиста рођен је у Чачку, 1980. године. Музичко образовање стекао је у Школи за музичке таленте у Ћуприји, након чега уписује основне, потом и магистарске студије на Факултету музичке уметности у Београду. Професори су му били уметници и педагози Петар Ивановић, Панта Величковић, Ђерђ Зазровић, Томислав Милошевић и Дејан Млађеновић. Био је члан и вођа секције виола Норвешког омладинског оркестра (Елверум), Немачко-скандинавског оркестра (Берлин) и Светског омладинског мировног оркестра (Стокхолм). Током студија, био је добитник великог броја првих и специјалних награда, укључујући и награде за извођење савремене музике. Међу признањима је и премија такмичења Таленти за 21. век у Словачкој, захваљујући којој је као солиста наступио са Словачким камерним оркестром под управом виолинисте Богдана Вархала.

Обимна концертна активност Саше Мирковића обухвата извођења на свим најзначајнијим фестивалима уметничке музике у Србији (Бемус, Међународна трибина композитора, КоМА…), али и наступе у престижним дворанама и фестивалима широм Европе, у САД, Канади, Аустралији, Новом Зеланду, Хонг Конгу (Карнеги хол, Њујоршка филхармонија, Волт Дизни Хол, Сиднејска опера, Санта Ћећилија, Барбикан, Плејел…). Као солиста и вођа секције виола наступао је и са Ансамблом АРТЕ, БКО Љубица Марић, БГО Душан Сковран, Камерним оркестром Шлезингер, СО Војске Србије Станислав Бинички, Омладинским симфонијским оркестром Југоисточне Европе, Камерним оркестром Универзитета у Крагујевцу, No Borders Orchestra, а остварио је сарадњу и са Оркестром Жебељан, Београдском филхармонијом, те био члан квартета Kontradance и Кон-траст. Последњих година остварује изузетно запажене наступе као солиста испред Ансамбла Метаморфозис, чији је оснивач и уметнички вођа.

Остварио је значајан број трајних снимака за националне и међународне радијске и телевизијске куће. Запослен је као редовни професор на Филолошко уметничком факултету у Крагујевцу и соло виола је регионалног No Borders Оркестра.

Мр Александар Јаковљевић редовни професор на Катедри за Камерну музику на Факултету уметности у Нишу. Музичко образовање започиње у Краљеву а наставља у Школи за музичке таленте у Ћуприји. Дипломирао виолончело на ФМУ у Београду, у класи проф. Виктора Јаковчића. За време студија камерну музику похађа у класи проф. Алемка Белотија, када и оснива Београдски гудачки квартет са којим је остварио велики број концерата у најзначајнијим салама у нашој земљи, попут Коларчеве задужбине, САНУ, Уметничког павиљона Цвијета Зузорић, Скупштине града Београда, Атријума народног музеја, Матице српске у Новом Саду и трајно забележио десетине снимака за архиву РТС-а.

Похађао је мајсторски курс Amadeus String Quartet у Лондону.

У исто време делује и као члан Београдске филхармоније.

Један је од оснивача клавирског трија Константинус. Као ментор секције виолончела реномираног оркестра Интернавионални оркестар младих музичара (YMISO) са седиштем у Италији ангажован је од 2003. до 2010. год. У сарадњи са КЦ Рибница из Краљева, 2011. године оснива Градски оркестар Црвчанин.

Један је од снивача квинтета Академикс са којим изводи танго музику, као и ансамбла Art Family који изводи традиционалну музику.

Јован Тешић, основно и средње музичко образовање завршава у Музичкој школи ,,Коста Манојловић”, у Земуну. Године 2012. уписује Факултет уметности у Нишу, у класи професора Јована Богосављевића. Наредне године, априла 2013. похађа мајсторски курс код Немање Радуловића, а у мају исте године свира уз пратњу Нишког симфонијског оркестра као солиста. Године 2014. наступа неколико пута као солиста, од чега се издвајају концерт награђених студената Факултета уметности у Нишу, концерт поводом обележавања Светског дана Рома, концерт поводом обележавања осмог марта. Током студија осваја две друге награде на Међународном такмичењу гудача у Нишу. Са гудачким квинтетом, у класи професора Александра Јаковљевића, 2014. године осваја прву награду на Републичком такмичењу камерне музике у Београду. Такође током студија, као члан камерног оркестра ,,Хибриди”, и као један од солиста, остварује значајан број наступа у земљи и иностранству, од чега се издвајају концерт у великој сали Коларчеве задужбине и концерт у позоришту ,,Театро Нуово” у Сполету (Италија). Основне академске студије завршава јула 2017. године, а мастер академске студије октобра 2018. године у класи проф. Јована Богосављевића. Од септембра 2017. до септембра 2019. године радио у ,,Музичкој школи Ниш” као наставник виолине на одређено време. Од 2017. године је члан Камерног ансамбла БЛИС, са којим наступа последње три године у оквиру Фестивала камерне музике BLISS.

ЈОСИП СЛАВЕНСКИ (1896–1955), југословенски композитор. Рођен у породици пекара у Међумурју као Штролцер, од 1918. име Славенски придодао породичном да би га од 1939. учинио својим грађанским презименом. Школовао се у Будимпешти 1913–15. код З. Кодаља, Прагу 1920–23. код В. Новака и усавршавао у Паризу (1925–26), где је дошао у додир са композиторима из групе Шесторке. Тада склапа уговор са угледном издавачком кућом Шот и синови о издавању свих својих дела. Запошљава се на кратко у Загребу (1923–24), као наставник ниже музичке школе при Музичкој академији, да би, по добијању отказа, отишао у Београд и ту се стално настанио. Радио је као професор Музичке школе у Београду, Друге мушке гимназије, Средње музичке школе при Музичкој академији (1937–45, она се после 1955. осамосталила и данас носи његово име), на Музичкој академији у Београду (1945–55), где је предавао композицију.

Славенски је композитор елементарне снаге експресије, смео у истраживању нових изражајних могућности, својим опусом указао је на нове путеве развоја идеја националног стила приступајући народном мелосу са експресионистичког становишта. Његов обиман опус обухвата све музичке жанрове изузев опере. Форма му је најчешће рапсодична, слободна, у хармонију уноси највеће слободе, улазећи у сферу политоналности и атоналности, инструментацију заснива на акустичким законима које је посебно истраживао што резултује врло самосвојним решењима и необичним тонским бојама.

Најзначајнији вокално-симфонијски опус му је Симфонија Оријента (првобитни наслов Религиофонија), компонована за солисте, хор и оркестар (1934). Међу симфонијским делима издвајају се свите Балканофонија (1927) и Четири балканске игре (1938), оркестарске прераде клавирских свита Са Балкана, Југославенска свита, Из Југославије, симфонијска слика Ноктурно, Музика за оркестар (1936) и Музика за камерни оркестар (1938). У камерној области дао је три гудачка квартета (1923, 1928, 1938), Песме моје мајке, за алт и гудачки квартет (Четврти гудачки квартет, 1944), квинтет Са села (1925) и Дувачки квинтет, Славенску сонату за виолину и клавир (1924) и Сонату религиосу, за виолину и оргуље (1925),

александар јаковљевић блисс бојан тешић бојана ђоловић галерија ђура јакшић јосип славенски саша мирковић

Previous articleВече посвећено музици Лудвига ван БетовенаNext article ГКО Шлезингер и Никола Пековић - хармоника

Друштвене мреже:

Последње вести:

КВАРТЕТ РУБИКОН И ПИЈАНИСТКИЊА САЊА ЛУКОВАЦ25/01/2023
ЗИМСКА СИМФОНИЈА19/01/2023
КВАРТЕТ РУБИКОН И ПИЈАНИСТКИЊА САЊА ЛУКОВАЦ12/01/2023

Категорије:

  • Galerija
  • Koncerti
  • Uncategorized

Тагови:

altro coro Django Stikany – Pit Snake stefan ivkovic Јован Пантић Александар Сретеновић Александра Рикановић Војислав Спасић Даница Спасојевић Дарко Спасић Драгослав Танасковић Трнда Душица Ђурђевић Звонко Пантовић Чипи Иван Марковић Корзо на леду Лицеум Никола Мијић ПИЈАНИСТКИЊА САЊА ЛУКОВАЦ акордеонисти александар рижински валериј соколов војислав спасић гнесини дамјан сарамандић доменико скарлати емилија фадини зимска симфонија катарина станковић квартет рубикон лазар ђорђевић мазурка марија ђукић миомирка саичић мирослав павловић немања митрашевић немања станковић прва крагујевачка гимназија предраг костовић рита кинка сања лутовац фредерик шопен шлезингер шопен јанош балинт јуриј кот

Контакт

Саве Ковачевића 5
34 000 Крагујевац
034 334 264
office@muzickicentar.rs
Понедељак-Петак
08.00 – 16.00

Последње вести

КВАРТЕТ РУБИКОН И ПИЈАНИСТКИЊА САЊА ЛУКОВАЦ25/01/2023
ЗИМСКА СИМФОНИЈА19/01/2023
КВАРТЕТ РУБИКОН И ПИЈАНИСТКИЊА САЊА ЛУКОВАЦ12/01/2023

Инстаграм

Финалне припреме за вечерашњи концерт су у току, видимо се од 20 часова јер нас очекује права зимска симфонија!😊❄️🎶

@muzickicentarkragujevac & @domomladinekg 

◽️ Зимска симфонија
◽️ Субота, 28. јануар
◽️ Друга крагујевачка гимназија
◽️ 20.00

www.muzickicentar.rs

#koncert #kragujevac #drugakragujevackagimnazija #domomladine #muzickicentar #zimskasimfonija
Pridružite nam se u novom poduhvatu😊, pozivam Pridružite nam se u novom poduhvatu😊, pozivamo vas na:

◽️ TANGO OPERA “Maria de Buenos Aires” - Opera Nova Kragujevac
◽️ Nedelja, 29. januar
◽️ Knjaževsko-srpski teatar
◽️ 20.00

Opera predstavlja sadržaj od izuzetne važnosti za kulturnu ponudu grada i veoma smo uzbudjeni jer imamo priliku da u potpunosti učestvujemo u realizaciji opere u saradnji sa UG Opera Nova Kragujevac.

🎫Karte su dostupne na biletarnici pozorišta: 

Cena karte: 1000 rsd
Za učenike i studente: 500 rsd 

Produkcija: Opera Nova Kragujevac 

Producent: Miljan Beloica
Reditelj: Petar Lukić
Dirigent: Ivan Marković
Scenograf: Ana Kolbianova
Kostimograf: Alina Linjkova Veljković
Koreograf: Danijela Sagić 

Glavne uloge: 

Zorica Beloica,
Aleksandar Mišović,
Čedomir Štajn 

Tango ansambl i hor Opere Nova Kragujevac

@opera_nova 
@knjazevskosrpskiteatar 

www.muzickicentar.rs

#opera #kragujevac #koncert #knjazevskosrpskiteatar #muzickicentar #kultura
Музички центар и @domomladinekg уд Музички центар и @domomladinekg удружених снага доносе нови симфо рок концерт који ће окупити велики број познатих рокенрол музичара уз Крагујевачки симфонијски оркестар!

Зимска симфонија!❄️🎶

Након изузетно успешног јесењег издања на препуном Ђачком тргу које је завршено громогласним аплаузом дошло је време за наставак овог дивног дружења - видимо се 28. јануара у Другој крагујевачкој гимназији.

◽️ Зимска симфонија
◽️ Субота, 28. јануар
◽️ Друга крагујевачка гимназија
◽️ 20.00

www.muzickicentar.rs 

#kragujevac #domomladine #drugakragujevačkagimnazija #koncert #zimskasimfonija #muzickicentar
Почетак године уз веома бог Почетак године уз веома богат и разноврстан програм!🎶

Уз већ најављену оперу заказану за 29. јануар, у понедељак 23. јануара очекује нас наставак концертне сезоне 2023 уз квартет Рубикон и Сању Луковац, али и то није све - ускоро стиже још лепих вести!😊

◽️ Квартет Рубикон и Сања Луковац
◽️ Понедељак, 23. јануар
◽️ Свечана сала Прве крагујевачке гимназије
◽️ 20.00

Од првог наступа на фестивалу Град театар – Будва 2003. године, Рубикон се наметнуо као један од најквалитетнијих камерних ансамбала у Србији. После овог дебија, уследила је турнеја по Србији и Црној Гори и наступи у најпрестижнијим концертним дворанама у земљи. Успон квартета Рубикон у националним оквирима обухватио је концерте на Бемусу (2005), Номусу (2006) и у сали Београдске филхармоније (2007). Посебно се истиче концерт у оквиру циклуса Великани музичке сцене Задужбине Илије М. Коларца са пијанистом Итамаром Голаном (2011). Наступом на фестивалу у Сиону (Швајцарска) 2005. године Рубикон је забележио пробој на међународну сцену. Међу најважније концерте у иностранству убрајају се наступи на City of London Festival (2012) и на Фестивалу у
Бамбергу (2012).

Сања Луковац је докторирала је на ФМУ у Београду, на одсеку за камерну музику, а тренутно је на завршној години докторских студија, одсека за клавир, у класи проф. Дејана Синадиновића. Похађала је бројне мајсторске курсеве на којима је имала прилику да сарађује са еминентним клавирским педагозима: Арбо Валдма, Емануел Красовски, Дајан Андерсен, Александар Маџар, Рустем Хајрудинов, Јуриј Кот, и други. Добитница је великог броја награда на домаћим и интернационалним такмичењима.

www.muzickicentar.rs
Treće izvođenje, ali PRVI put pod kompletnim po Treće izvođenje, ali PRVI put pod kompletnim pokroviteljstvom Muzičkog centra Kragujevac!☺️

TANGO OPERA "Maria de Buenos Aires"

Veoma smo uzbuđeni i srećni što ovoga puta imamo priliku da u potpunosti učestvujemo u realizaciji opere u saradnji sa UG Opera Nova Kragujevac. Kako konstantno težimo da pomeramo granice u izvođenju, sa puno elana smo prihvatili učešće u ovom kreativnom i kvalitetnom projektu.

Izvođenje opere je veoma kompleksan organizacioni projekat koji zahteva puno energije, rada i ljubavi ali predstavlja sadržaj od izuzetne važnosti za kulturnu ponudu grada. Iz tog razloga, spremni smo za potpuno novi poduhvat.😊

Ovom prilikom vas pozivamo da nam se pridružite i podržite svojim prisustvom, a mi ćemo dati sve od sebe da se završi velikim aplauzom.🥰

Posebno hvala Knjaževsko-srpskom teatru na nesebičnoj podršci u realizaciji projekta.

🎫Karte su dostupne na biletarnici pozorišta: 

Cena karte: 1000 rsd
Za učenike i studente: 500 rsd 

◽️ TANGO OPERA "Maria de Buenos Aires"
◽️ Nedelja, 29. januar
◽️ Knjaževsko-srpski teatar
◽️ 20.00

Produkcija: Opera Nova Kragujevac 

Producent: Miljan Beloica
Reditelj: Petar Lukić
Dirigent: Ivan Marković
Scenograf: Ana Kolbianova
Kostimograf: Alina Linjkova Veljković
Koreograf: Danijela Sagić 

Glavne uloge: 

Zorica Beloica,
Aleksandar Mišović,
Čedomir Štajn 

Tango ansambl i hor Opere Nova Kragujevac

@opera_nova 
@knjazevskosrpskiteatar 

#kragujevac #opera #muzickicentar #knjazevskosrpskiteatar
Сјајна прилика за дружење н Сјајна прилика за дружење на отвореном!❄️

ГКХ Лицеум, као један од ансамбала Музичког центра наступиће у оквиру манифестације Корзо на леду, на Тргу Светог Ђорђа.

◽️ Градски камерни хор Лицеум
◽️ Уторак, 17. јануар
◽️ Корзо на леду, Трг Светог Ђорђа
◽️ 19.00

@liceum.rs 
www.muzickicentar.rs

#koncert #kragujevac #korzonaledu #muzickicentar #liceum
Први концерт у овој сезони!😊

Музички центар у оквиру Концертне сезоне 2023 организује концерт украјинског пијанисте Јурија Кота, у среду 11. јануара у Свечаној сали Прве крагујевачке гимназије од 20 часова. Вече је посвећено музици Фредерика Шопена и његовим Мазуркама. 

Пијаниста ЈУРИЈ КОТ године 1984. завршио је Специјалну музичку школу Лисенко у Кијеву у класи професора Вајнтрауба. 1991. дипломирао је на Националној музичкој академији Чајковски, а 1993. завршио је и последипломске студије на истој
академиjи у класи професора Козлова. Лауреат је такмичења пијаниста Лисинко (Кијев, 1988), Рахмањинова (Москва, 1990) и Прокофјева (С. Петербург, 1992).

У ансамблу са Ирином Алексејчук лауреат је такмичења камерних ансамбала Златна јесен (Хмељницки, 1993) и такмичења клавирских дуа АРД (Минхен, 1996) и Мјуреј Драноф (Мајами, 1997).

Као солиста или члан клавирског дуа, са Ирином Алексејчук, наступао је у Украјини, Русији, Белорусији, Литванији, Казахстану, Азербејџану, Молдавији, Србији, Пољској, Словачкој, Немачккој, Америци, Јапану, Француској, Италији, Шпанији и Португалији.

◽️ Јуриј Кот
◽️ Среда, 11. јануар
◽️ Свечана сала Прве крагујевачке гимназије
◽️ 20.00

www.muzickicentar.rs

#koncert #kragujevac #muzickicentar #prvakragujevackagimnazija #kultura
У оквиру програма манифестације "Корзо на леду" припремили смо извођење музичке сликовнице "Прича о Бабару, малом слону" композитора Франсиса Пуланка. Програм је намењен деци предшколског узраста и ђацима нижих разреда основне школе.☺️

Кроз занимљиве Бабарове авантуре малишани имају прилику да се на занимљив и креативан начин упознају са класичном музиком.🐘🎶

◽️ Прича о Бабару, малом слону
◽️ Четвртак, 5. јануар
◽️ Трг Светог Ђорђа
◽️ 12.00

@korzo_kg 

www.muzickicentar.rs

#kragujevac #korzonaledu #muzickicentar
Пуно заједничких 🎶 момената у 2023. години!❤️

www.muzickicentar.rs

@kaoa.rs 
@slezinger.rs 
@maliliceum.rs 
@liceum.rs 

#kragujevac #muzickicentar #koncert #muzika #kultura #happynewyear #happyholidays #novagodina
Пратите нас

Друштвене мреже

Превод

sr Serbian
ar Arabicbg Bulgarianzh-CN Chinese (Simplified)en Englishfr Frenchde Germanel Greekhu Hungarianit Italianja Japanesept Portuguesero Romanianru Russiansr Serbianes Spanishtr Turkish